PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wolumen inwestycji w Europie w 2015 roku może przekroczyć rekordowe 230 mld euro

  • Autor: propertynews.pl
  • 11 maj 2015 08:10

Wartość inwestycji na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęła 51,4 mld euro w I kwartale 2015 r., co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do ubiegłego roku -  wynika z opublikowanego właśnie raportu DTZ.

REKLAMA

Zgodnie z najnowszymi danymi, po korzystnym ostatnim kwartale 2014 roku, kiedy zainwestowano 71 mld euro, przez ostatnie 12 miesięcy wolumen transakcji wzrósł do 208 mld euro. Po raz pierwszy od 2007 roku udało się przekroczyć granicę 200 mld euro w okresie 12 miesięcy.

Raport DTZ Investment Market Update for Europe wskazuje na dynamiczny wzrost inwestycji na całym kontynencie w I kwartale bieżącego roku. Inwestorzy coraz częściej wychodzą poza najbardziej popularne rynki.

 — Dynamiczna aktywność na rynku w pierwszym kwartale wskazuje na zmieniający się krajobraz inwestycyjny. W Wielkiej Brytanii i Francji odnotowano wzrosty o odpowiednio 36 proc. i 34 proc. w stosunku do ubiegłego roku, zaś wolumen transakcji w Niemczech utrzymuje się na stałym poziomie 9 mld euro. Najbardziej zwraca jednak uwagę fakt wybierania przez inwestorów coraz bardziej różnorodnych, mniej popularnych rynków — mówi Magali Marton, dyrektor Działu Badań na Region EMEA w DTZ.

— Hiszpania i Włochy nadal przyciągają olbrzymie wpływy kapitałowe, co przekłada się na kilkukrotne wzrosty, zaś w krajach Beneluksu i Skandynawii wolumen transakcji zwiększył się odpowiednio o 93 proc. i 48 proc. W rezultacie trzy najważniejsze rynki — Wielka Brytania, Francja i Niemcy — odpowiadają obecnie za 65 proc. aktywności, co oznacza spadek w stosunku do ubiegłorocznych 74 proc. i pozostaje w zgodzie z trendami długoterminowymi. 

Sektor powierzchni biurowych wciąż napędzał aktywność inwestycyjną w Europie, choć udział w rynku na poziomie 39 proc. jest najniższy od 2011 roku. Segment powierzchni handlowych osiągnął w minionym kwartale rekordowy poziom 18 mld euro dzięki transakcjom sprzedaży portfeli centrów handlowych na terenie całej Europy.   

Wolumen transakcji w I kwartale 2015 r. podzielił się równo pomiędzy inwestorów krajowych i zagranicznych. Inwestorom krajowym przypadło 50 proc. udziału w rynku po stronie kupujących, podczas gdy inwestorzy europejscy i spoza Europy reprezentowali po 25 proc. wolumenu, czyli po niemal 13 mld euro.  

— Choć w minionym kwartale zaobserwowaliśmy nieznaczny spadek aktywności inwestorów spoza Europy, zainwestowali oni 4,5 mld euro netto w stosunku do wolumenu sprzedaży netto inwestorów krajowych i zagranicznych. Dzięki osłabieniu euro nadal możemy zaobserwować silny napływ kapitału z Ameryki Północnej, zwłaszcza z USA. Azja i Bliski Wschód również utrzymują silną pozycję na europejskim rynku  — mówi Nigel Almond, dyrektor Działu Badań Rynków Kapitałowych w DTZ.

  • 1
  • 2
  • mosik 2015-06-11 11:11:24
    W Polsce pod tym względem dzieje się rekordowo wiele - wystarczy zerknąć na to, co ma u siebie JARTOM. Kiedy po raz ostatni mieliśmy aż takie nieruchomości do przejęcia? Szczególnie cały kompleks w Grójcu... Potencjał jest ogromny.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA