PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wreszcie poprawa, a Brexit może tylko pomóc...

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 paź 2016 13:47

Wreszcie poprawa, a Brexit może tylko pomóc... fot. PTWP

Po wielu kwartałach, w ciągu ostatnich trzech miesięcy zanotowano spadek powierzchni niewynajętej w Warszawie. Popyt na biura przekroczył 530 tys. mkw. - podała agencja JLL.

REKLAMA

Na dalsze pozytywne prognozy dla rynku warszawskiego wpływa również wynik referendum o Brexit. Warszawa jest typowana jako jeden z możliwych beneficjentów tej decyzji, co może się przełożyć na zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe.

W ostatnim czasie globalne marki takie jak Credit Suisse, DLA Piper czy William Demant zdecydowały się na otworzenie biura w Warszawie lub rozszerzenie zakresu prowadzonych dotychczas operacji.

Głównymi obszarami aktywności najemców były ponownie dzielnice centralne, gdzie wynajęto 182 500 m2 oraz strefa South West (110 500 mkw.), która wyprzedziła biznesowy Mokotów (104 300 mkw.). Wysoki popyt oraz ograniczona nowa podaż w Warszawie w trzecim kwartale doprowadziły do spadku poziomu pustostanów oraz stopniowej absorpcji powierzchni biurowej w mieście. Prawie 243 000 mkw. wynajętej powierzchni stanowiły nowe umowy najmu w istniejących biurowcach, natomiast kolejne 73 200 mkw. to transakcje typu pre-let.

Ograniczony wolumen tych ostatnich powinien się utrzymać w kolejnych kwartałach ze względu na wysoką dostępność istniejącej podaży. Na ekspansje przypadło 51 000 mkw. popytu, a renegocjacje stanowiły około 30 proc. całkowitego zapotrzebowania. Największe umowy najmu w pierwszych trzech kwartałach 2016 to odnowienie i ekspansja Google na 8 300 mkw. w Warsaw Financial Center, pre-let Allegro na 7 600 mkw. w Q22 oraz umowa na 7 500 mkw. podpisana przez firmę z sektora bankowego w Atrium 2.

Pozytywny trend jeśli chodzi o popyt na biura powinien utrzymywać się zarówno do końca tego roku, jak też w 2017 r. W I-III kw. 2016 r., na rynek w Warszawie trafiło prawie 378 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 237 000 mkw. w drugim kwartale. Jedynym obiektem oddanym do użytku w III kw. był West Station I (28 700 mkw.) wybudowany przez HB Reavis, co jednak pozwoliło na przekroczenie progu 5 mln mkw. podaży w stolicy. W budowie jest około 550 000 mkw., z czego 40 proc. przypada na dzielnice centralne.

Do największych obiektów w trakcie realizacji należą Sienna Towers (Ghelamco Poland), Business Garden III-VII (Vastint), West Station II (HB Reavis) oraz D48 (Penta Investments). Ze względu na ograniczoną nową podaż oraz znaczący popyt w III kw. 2016 r. współczynnik pustostanów zanotował spadek i na koniec września kształtował się na poziomie 14,6 proc. (16,7 proc. w COB, 17,4 proc. w Obrzeżach Centrum i 13,5 proc. w lokalizacjach poza Centrum).

W ostatnim kwartale 2016 r. ze względu na mniejszą liczbę projektów planowanych do oddania do użytku wskaźnik ten powinien się ustabilizować. Najwyższe czynsze transakcyjne w I-III kw. 2016 r. pozostały relatywnie stabilne. Aktualnie stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe to 21-23,5 euro / mkw. / miesiąc w Centrum i 11-18 euro / mkw. / miesiąc poza nim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA