PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocław niezmiennie silnym rynkiem biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 wrz 2015 17:20

Wrocław niezmiennie silnym rynkiem biurowym Katarzyna Krokosińska, JLL

Zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu dają miastu trzecie miejsce w Polsce pod względem wielkości rynku. Zainteresowanie najemców stolicą Dolnego Śląska utrzymuje się na wysokim poziomie – w I półroczu wynajęto 46 400 mkw. biur. Ponad 70 proc. popytu przypadło na firmy z sektora usług dla biznesu.

REKLAMA

- Łączne zasoby biurowe we Wrocławiu wynoszą ponad 640 000 mkw., co daje stolicy Dolnego Śląska trzecie miejsce w kraju pod względem wielkości rynku – po Warszawie i Krakowie. W I półroczu deweloperzy ukończyli budowę prawie 43 900 mkw. biur, a największym projektem oddanym do użytku w tym okresie był West Gate (16 000 mkw.) i Dominikański A (14 000 mkw.) - komentuje Katarzyna Krokosińska, starszy konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL

Aktywność deweloperów utrzymuje się na wysokim poziomie. We Wrocławiu powstaje ponad 170 000 mkw., a największym realizowanym aktualnie projektem jest pierwsza faza Business Garden Wrocław (37 700 mkw. biur).

Duża aktywność deweloperów generowana jest przez utrzymujący się na wysokim poziomie popyt ze strony najemców. W I półroczu 2015 podpisano umowy na 46 400 mkw. Największe kontrakty najmu zostały zawarte przez poufnych najemców. Warto jednak wspomnieć o dużych umowach podpisanych przez 3M w Dubois 41 (5 000 mkw.) czy Opera Software w Hieronimusie (4 400 mkw.).

- Głównym najemcą biur we Wrocławiu – tak jak w innych głównych miastach poza Warszawą – pozostaje sektor usług dla biznesu. Na firmy z tej branży przypadło ponad 70% popytu zarejestrowanego w stolicy Dolnego Śląska w I półroczu - dodaje Katarzyna Krokosińska.

Rozwój obecnych już we Wrocławiu firm z sektora usług dla biznesu oraz napływ nowych inwestycji generuje wzrost rynku nowoczesnych powierzchni biurowych i zachęca deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji. Ten trend utrzyma się w nadchodzących latach, jako że Wrocław pozostaje bardzo atrakcyjną lokalizacją dla projektów z tej branży.

- Wrocław to jedna z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej dla firm z sektora usług dla biznesu – swoje oddziały mają tu najwięksi światowi gracze, tacy jak m.in. BNY Mellon, Capgemini, Credit Suisse, EY, HP, IBM, Luxoft, McKinsey czy Qatar Airways. Najnowsze dane, zebrane w raporcie ABSL potwierdzają, że w centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym pracuje we Wrocławiu już ponad 23 700 osób. Miasto stanowi wiodący w Polsce ośrodek dla projektów z obszaru R&D – badań i rozwoju, czy KPO – usług opartych na wiedzy, co obejmuje między innymi zaawansowane analizy biznesowe, usługi prawne czy szeroko pojęty konsulting - wyjaśnia Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA