PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocławski rynek komercyjny pod lupą

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 lip 2014 12:51

Wrocławski rynek komercyjny pod lupą

Aglomeracja Wrocławska jest jednym z krajowych liderów nasycenia powierzchnią handlową – 505 mkw. na 1000 mieszkańców. Jednocześnie na rynku notuje się znaczny deficyt biurowców klasy A - wynika z materiałów CBRE.

REKLAMA

Firma CBRE wspólnie z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz firmą doradztwa personalnego Page Personnel opracowała przewodnik po wrocławskim rynku nieruchomości "Wrocław Investors' Guide 2014".

Rynek biurowy

560 tys. mkw. dostępnej nowoczesnej powierzchni biurowej czynią Wrocław trzecim rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie. Pod koniec czerwca 2014 r. w budowie było 15 projektów, które łącznie zwiększą zasoby przestrzeni biurowej w stolicy Dolnego Śląska o 144 tys. mkw., czyli o 26 proc.. W większości ich realizacja zakończy się w 2015 r. Do rozpoczęcia licznych kolejnych inwestycji zachęciły inwestorów aktywność ze strony najemców i niski współczynnik pustostanów w latach ubiegłych, co pod koniec I połowy 2014 r., przyczyniło się do jego zwiększenia do poziomu 11 proc.. Wskaźnik ten jest znacznie niższy w segmencie obiektów klasy A - wynosi zaledwie 6 proc., co pokazuje, że wrocławska oferta rynkowa w tym zakresie jest nadal ograniczona.

W 2013 r. wynajęto we Wrocławiu 75 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Mimo wzrostu podaży nowej powierzchni, wstępne rezultaty z I połowy br. zapowiadają, że popyt na biura utrzyma się na wysokim poziomie w całym 2014 r. Mimo dużej aktywności najemców, realizowane obecnie projekty, które w przyszłym roku zasilą rynek nową powierzchnią biurową, przyczynią się w najbliższych dwóch latach do dalszego wzrostu współczynnika pustostanów. W efekcie stawki czynszów powinny pozostać w tym okresie na niskim poziomie. Aktualnie najwyższe stawki najmu ustabilizowały się na poziomie 15 EUR/mkw., są zatem o 1 EUR niższe niż w 2012 r.

- Wrocław to trzeci po Krakowie i Warszawie rynek dla sektora centrów i usług wspólnych (SSC/BPO). Firmy z tego segmentu generują największy popyt na wrocławskie biura i ten trend utrzyma się, ponieważ wraz ze wzrostem znaczenia Wrocławia na outsourcingowej mapie Polski, będą one zwiększać zatrudnienie oraz poszukiwać nowych powierzchni - mówi Paweł Boczar, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych w oddziale CBRE we Wrocławiu.

- O pozycji Wrocławia świadczy awans o 10 pozycji wobec 2013 r., na 65. miejsce w zestawieniu 100 najatrakcyjniejszych globalnych lokalizacji dla outsourcingu w rankingu Tholons - dodaje Paweł Boczar.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA