PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocławski tygiel kapitału

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 wrz 2017 15:07

Wrocławski tygiel kapitału Katarzyna Krokosińska

Mimo, że w 2017 roku we Wrocławiu do użytkowania trafi mniej biur niż przed rokiem, to i tak aktywność deweloperów i najemców nie pozostawia wątpliwości - to jedna z najszybciej rosnących lokalizacji biurowych w Polsce.

REKLAMA

- Wrocław to drugi po Krakowie największy rynek regionalny w Polsce i trzeci w skali całego kraju. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku popyt na powierzchnię biurową w stolicy Dolnego Śląska osiągnął prawie 92 tys. mkw. Tak pozytywne wyniki osiągnięte już kolejny rok z rzędu są efektem wysokiej aktywności najemców z sektora usług dla biznesu, którzy w I półroczu 2017 odpowiadali za 60 proc. zapotrzebowania na powierzchnię biurową w mieście. Jak pokazują dane ABSL, Wrocław znajduje się w gronie trzech największych ośrodków dla inwestorów z branży usług dla biznesu w naszym kraju. W zlokalizowanych tutaj 140 centrach pracuje już 40 tys. osób – niemal o 17 proc. więcej niż na początku 2016 r. Miasto cieszy się również dużym zainteresowaniem nowych inwestorów, czego przykładem są debiuty takich firm jak m.in. Epiq Systems, Mahle czy TigerSpike - informuje Katarzyna Krokosińska, dyrektor Biura JLL we Wrocławiu.

W pierwszej połowie 2017 wrocławski rynek biurowy zanotował popyt na poziomie prawie 92 tys. mkw. Bardzo mocną pozycję Wrocławia potwierdzają duże transakcje najmu, które zostały zawarte w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Dwie największe umowy zostały podpisane w kompleksie Business Garden, zarówno w części już ukończonej, jak i tej realizowanej. Firmami, które wybrały Business Garden są Credit Agricole (15,5 tys. mkw.) oraz Capgemini (13,1 tys. mkw.). Trzecią największą transakcją był przednajem EY na 10,5 tys. mkw. w budynku Sagittarius.

- Wysokie zainteresowanie powierzchniami biurowymi we Wrocławiu to efekt dostępu do znakomitego kapitału ludzkiego w mieście, bardzo dobrej współpracy inwestorów z władzami lokalnymi i środowiskiem akademickim oraz dużej podaży nowoczesnych biur - dodaje Katarzyna Krokosińska.

- Na koniec I półrocza całkowita podaż biurowa we Wrocławiu kształtowała się na poziomie 873,1 tys. mkw. Mimo tego, że w 2017 r. do użytku trafi mniej biur niż w rekordowym 2016, znaczny wolumen powierzchni w budowie - 267,3 tys. mkw. - gwarantuje szybki rozwój wrocławskiego rynku. Największymi obiektami w realizacji są Business Garden (Vastint), Sagittarius Business House (Echo Investment), City Forum (Archicom) oraz Cu Office (Buma/Reino Partners). W przyszłym roku całkowita podaż nowoczesnych biur we Wrocławiu powinna przekroczyć 1 mln mkw. - informuje Łukasz Dziedzic, konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu kształtował się na poziomie 8,5 proc., czyli był o 4pp niższy niż na koniec ubiegłego roku. Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie wyniosły w stolicy Dolnego Śląska ok. 13,9-14,5 euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA