PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wskaźnik pustostanów biurowych w Warszawie najwyższy od 10 lat

 • Autor: propertynews.pl
 • 29 lip 2014 15:45

Wskaźnik pustostanów biurowych w Warszawie najwyższy od 10 lat

Wskaźniki obrazujące sytuację na warszawskim rynku biurowym po II kwartale 2014 roku nie napawają optymizmem. Podaż powierzchni biurowej rośnie w szybkim tempie, ale jednocześnie obserwujemy słabnący popyt, co z kolei skutkuje istotnym wzrostem wskaźnika pustostanów - komentuje wyniki najnowszego raportu nt. rynku biurowego Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w Knight Frank.

REKLAMA

Deweloperzy zgodnie z harmonogramami dostarczyli na rynek znaczący wolumen nowej podaży. W II kwartale tego roku zakończono budowę siedmiu inwestycji, które powiększyły warszawskie zasoby o 107.500 mkw. Dla porównania, jest to około 25 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i ponad 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W obecnej sytuacji rynkowej przyrost zasobów powierzchni biurowej przekłada się na wzrost pustostanów, ponieważ popyt na rynku biurowym jest nieco słabszy niż w poprzednim kwartale, a rynek nie jest w stanie zbilansować takiego tempa wzrostu podaży. W rezultacie w ciągu minionych trzech miesięcy współczynnik pustostanów w Warszawie wzrósł o 1,5 pp. i przekroczył 15 proc., osiągając poziom nienotowany od 10 lat. Największy wzrost wolumenu niewynajętej powierzchni odnotowano w centrum miasta, gdzie współczynnik pustostanów sięgnął 16,3 proc.

W II kw. 2014 roku wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej w Warszawie wyniósł około 130.800 mkw. Co prawda, był to rezultat tylko o 4 proc. niższy w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale jednocześnie o 27 proc. niższy niż wolumen transakcji zawartych na rynku biurowym w analogicznym okresie 2013 roku.

Po obniżkach czynszów notowanych w poprzednich kwartałach zaobserwowano w ciągu minionych trzech miesięcy stabilizację stawek wywoławczych.
 • Mar 2014-07-31 15:15:14
  to raczej efekt wielkiego hura przy budowie biurowców. Sama Warszawa to dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych wybudowanych "bo jakoś to będzie".
  Nie będzie bo jest ich zwyczajnie za dużo, a firmy tną wydatki a nie mnożą koszty przez duże biura.
 • Grzesiek66 2014-07-30 15:29:20
  To chwilowy zastój spowodowany nadmiernym optymizmem inwestorów po czasach kryzysu. Niektóre inwestycje musiały ruszyć aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Należy również pamiętać, że najemcy przenosząc się do nowych siedzib pozostawiają po sobie pustostany.
 • CCIM11061 2014-07-29 17:19:43
  doczekaliśmy się kamieni kupa .

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA