PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wskaźnik pustostanów biurowych w Warszawie najwyższy od 10 lat

 • Autor: propertynews.pl
 • 29 lip 2014 15:45

Wskaźnik pustostanów biurowych w Warszawie najwyższy od 10 lat

Wskaźniki obrazujące sytuację na warszawskim rynku biurowym po II kwartale 2014 roku nie napawają optymizmem. Podaż powierzchni biurowej rośnie w szybkim tempie, ale jednocześnie obserwujemy słabnący popyt, co z kolei skutkuje istotnym wzrostem wskaźnika pustostanów - komentuje wyniki najnowszego raportu nt. rynku biurowego Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w Knight Frank.

REKLAMA

Deweloperzy zgodnie z harmonogramami dostarczyli na rynek znaczący wolumen nowej podaży. W II kwartale tego roku zakończono budowę siedmiu inwestycji, które powiększyły warszawskie zasoby o 107.500 mkw. Dla porównania, jest to około 25 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i ponad 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W obecnej sytuacji rynkowej przyrost zasobów powierzchni biurowej przekłada się na wzrost pustostanów, ponieważ popyt na rynku biurowym jest nieco słabszy niż w poprzednim kwartale, a rynek nie jest w stanie zbilansować takiego tempa wzrostu podaży. W rezultacie w ciągu minionych trzech miesięcy współczynnik pustostanów w Warszawie wzrósł o 1,5 pp. i przekroczył 15 proc., osiągając poziom nienotowany od 10 lat. Największy wzrost wolumenu niewynajętej powierzchni odnotowano w centrum miasta, gdzie współczynnik pustostanów sięgnął 16,3 proc.

W II kw. 2014 roku wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej w Warszawie wyniósł około 130.800 mkw. Co prawda, był to rezultat tylko o 4 proc. niższy w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale jednocześnie o 27 proc. niższy niż wolumen transakcji zawartych na rynku biurowym w analogicznym okresie 2013 roku.

Po obniżkach czynszów notowanych w poprzednich kwartałach zaobserwowano w ciągu minionych trzech miesięcy stabilizację stawek wywoławczych. Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Mar 2014-07-31 15:15:14
  to raczej efekt wielkiego hura przy budowie biurowców. Sama Warszawa to dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych wybudowanych "bo jakoś to będzie".
  Nie będzie bo jest ich zwyczajnie za dużo, a firmy tną wydatki a nie mnożą koszty przez duże biura.
 • Grzesiek66 2014-07-30 15:29:20
  To chwilowy zastój spowodowany nadmiernym optymizmem inwestorów po czasach kryzysu. Niektóre inwestycje musiały ruszyć aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Należy również pamiętać, że najemcy przenosząc się do nowych siedzib pozostawiają po sobie pustostany.
 • CCIM11061 2014-07-29 17:19:43
  doczekaliśmy się kamieni kupa .

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA