PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wszystkie biurowce Skanska będą realizowane w systemie LEED

  • Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
  • 11 sty 2012 08:27

Wszystkie biurowce Skanska będą realizowane w systemie LEED

Obecnie wszystkie budynki biurowe, których Skanska jest deweloperem i wykonawcą, będą realizowane w systemie LEED, potwierdzającym, że są to budynki energooszczędne - mówi Marek Marszałek, menedżer Departamentu Jakości i Środowiska w Skanska S.A.

REKLAMA

- Obecnie wszystkie budynki biurowe, których Skanska jest deweloperem i wykonawcą, będą realizowane w systemie LEED. Naszym celem jest uzyskanie dla każdej inwestycji certyfikatu na poziomie minimum Gold - mówi Marek Marszałek, menedżer Departamentu Jakości i Środowiska w Skanska S.A.

Jak dodaje, rynek zielonych biurowców na przestrzeni ostatnich paru lat bardzo dynamicznie się rozwija - i to nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach Polski: Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Krakowie czy Poznaniu. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że certyfikat potwierdzający mniejsze zużycie energii (nawet o 40 proc. w stosunku do obiektów referencyjnych), oszczędność wody i bardziej korzystne dla zdrowia rozwiązania zastosowane w danym budynku wpływają w znaczący sposób na podwyższenie wartości obiektu, co ma znaczenie w obrocie nieruchomościami.

Coraz więcej najemców pyta też o energo- i wodo-oszczędne rozwiązania, ponieważ takie biuro jest tańsze w trakcie eksploatacji.

Marek Marszałek podkreśla, że jeśli budynki są od początku projektowane w systemie LEED, nie ma żadnych dodatkowych kosztów w trakcie ich budowy, a wynajem powierzchni w takich budynkach ze względu na ich energo- i wodooszczędność jest tańszy.

- Skanska chce realizować budynki energooszczędne i w ten sposób przygotowuje się do wyzwań, jakie będą nas czekały w zakresie projektowania i realizacji obiektów o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię - zapewnia Marek Marszałek.

Biurowce, których Skanska jest inwestorem i wykonawcą, np. Marynarska Point czy Deloitte House w Warszawie, posiadają certyfikat GreenBuilding. GreenBuidling to program Komisji Europejskiej, do którego firmy przyłączają się dobrowolnie. Jego celem jest podniesienie poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Projekty, które otrzymują certyfikat (zostają partnerami Programu), muszą spełnić jeden warunek - zużycie energii musi być minimum 25 proc. niższe niż przewidują to normy. Zarówno Deloitte House, jak i Marynarska Point nie tylko spełniają surowe wymagania energetyczne i ekologiczne stawiane projektom GreenBuilding, ale - jak wykazały badania przeprowadzone przez niezależną, zewnętrzną firmę audytorską - zużycie energii w tych biurowcach jest o około 30 proc. niższe niż wymagane przez polskie prawo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA