PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wszystkie rynki biurowe Europy Środkowej notują wzrost popytu - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 mar 2014 14:50

Wszystkie rynki biurowe Europy Środkowej notują wzrost popytu - raport

Zgodnie z najnowszymi danymi CBRE, niemal wszystkie rynki Europy Środkowej odnotowały wzrost aktywności najemców i przekroczenie średniej z ostatnich pięciu lat.

REKLAMA

Wysoki poziom odnowień umów oraz rosnąca ilość planowanych inwestycji w całym regionie zwiększyły ilość pustostanów do ponad 10% i zaowocowały tendencją spadkową stawek czynszu. CEE stało się centrum aktywności najemców z sektora BPO. Zjawisko to w połączeniu z rosnącym lokalnym zapotrzebowaniem na przestrzeń biurową będzie prawdopodobnie napędzać rynek w najbliższych latach.

- Rosnąca liczba decydentów w korporacjach odpowiada na oznaki ożywienia gospodarczego w Europie - nie skupiają się oni jedynie na zarządzaniu kosztami, ale szukają także przyszłych szans na wzrost. Zaobserwowaliśmy niezwykły wzrost aktywności na rynku najmu w całym regionie, w szczególności w Polsce (ponad 990.000 mkw. wynajętych w 2013 r.) oraz na Słowacji, gdzie naszym działom powierzchni biurowych udało się zdobyć odpowiednio 25% (Polska) i 45% (Słowacja) udziału w rynku - powiedział Joerg Kreindl, starszy dyrektor reprezentacji najemców na region Europy Środkowo-Wschodniej w CBRE.

- W obydwu krajach, CBRE wyraźnie wysunęło się na prowadzenie w branży. Ponadto, w 2013 r. w całym regionie CEE, CBRE wynajęło najwięcej mkw. i osiągnęło tym samym pozycję lidera na rynku. Uczestniczyliśmy w największych transakcjach w regionie, takich jak Polkomtel w Polsce (23.000 mkw.) czy firma z sektora globalnych technologii w Rumunii (22.000 mkw.). Działy powierzchni biurowych CBRE na obszarze CEE wynajęły łącznie 370.000 mkw. powierzchni biurowej - dodał Kreindl.

Pomimo tak pozytywnych sygnałów, kontrola kosztów pozostaje najważniejszym priorytetem dla klientów korporacyjnych. Niedawne Badanie Preferencji Najemców Biurowych1 przeprowadzone przez CBRE w regionie EMEA wykazuje, że niemal trzy czwarte (72%) wszystkich wynegocjowanych umów najmu związane jest renegocjacjami, które odbyły się w ciągu 12 ostatnich miesięcy (w porównaniu do poziomu 45% w 2012 r.). Najemcy używają tego środka aby "zamknąć" umowy w momencie gdy poziomy czynszu są na najniższym możliwym poziomie lub się do niego zbliżają. Jednak wraz z postępującym ożywieniem na rynku, tego typu strategie obniżania kosztów będą coraz rzadsze.

- Wprawdzie cele finansowe nadal nadają ton na rynku najemców korporacyjnych, jednak coraz częściej widać tendencję do bardziej optymistycznego patrzenia w przyszłość. W efekcie widać wzrost dopasowania działalności na rynku nieruchomości do szerszych celów biznesowych. Wraz ze wzrostem planowania strategicznego i ukierunkowania na klienta w działach nieruchomości zajmujących się obsługą klientów korporacyjnych, pojawia się możliwość, że trend outsourcingu utrzyma się na rynku - skomentował Joerg Kreindl, starszy dyrektor reprezentacji najemców na region Europy Środkowo-Wschodniej w CBRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA