PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wychować najemcę, czyli zielone wyzwanie deweloperów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 gru 2014 14:55

Wychować najemcę, czyli zielone wyzwanie deweloperów

Współczesne biurowce oferują swoim najemcom nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające na znaczną obniżkę kosztów użytkowania. Problem w tym, że zwykli pracownicy często nie potrafią z nich korzystać. Choć w Europie funkcjonują specjalne zielone umowy najmu stawiające przed najemcami ścisłe wymagania, na polskim rynku trzeba działać ostrożnie. - To od dewelopera i zarządcy nieruchomości zależy, jak bardzo świadomi będą najemcy - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Michał Marszałek, Green Business Coordinator w firmie Skanska Property Poland.

REKLAMA

Czy w polskich biurowcach możemy spotkać tzw. zielone umowy najmu?

Tego typu forma zwiększania świadomości ekologicznej nie jest w Polsce popularna. Zupełnie inaczej jest w państwach zachodnich. Być może przyczyną jest w dalszym ciągu stosunkowo niewielka wiedza wielu firm dotycząca kwestii ekologicznych. Dlatego w Skanska, w ramach naszej „zielonej" strategii prowadzimy edukację najemców. W najbliższych latach sytuacja powinna ulec zmianie również dzięki temu, że coraz bardziej znana staje się między innymi problematyka oszczędności energii. Firmy zdają sobie sprawę, że ekologia to nie tylko dbanie o środowisko, ale również realne korzyści finansowe.

To, że takie kwestie nie są poruszane w umowach najmu, nie znaczy jednak, że nie są obecne w funkcjonowaniu najemców. Pewne rozwiązania reguluje m.in. proces uzyskiwania certyfikatu LEED. Chodzi o tzw. fit-outy, czyli standard wykończenia wnętrz biurowych.

Jakie kwestie poruszane są najczęściej w tego typu dokumentacji?

Zależy to od wielu czynników, w tym od samego budynku oraz umowy najmu. Zapisy związane z efektywnością energetyczną można podzielić na dwie kategorie: techniczne i behawioralne, czyli dotyczące zachowania podczas korzystania z biura. Najczęściej w dokumentacji fit-out opisywane są urządzenia i mechanizmy, które w największym stopniu wpływają na koszty funkcjonowania obiektu. Są to na przykład standardy armatury sanitarnej. Dzięki zastosowaniu wydajnych urządzeń możemy o kilkadziesiąt procent obniżyć zużycie wody. Kluczowe są również ustalenia dotyczące mocy oświetlenia na powierzchni pracy. Inne kategorie to m.in. czujniki CO2, ale również zobowiązania dotyczące bieżącej pracy biura. Tu właśnie pojawia się druga kategoria, czyli zapisy związane z pracownikami i ich zachowaniem. Ich przykładem jest zapis zakazujący palenia w biurach.

Czy pomimo obecnej sytuacji rynkowej najemcy godzą się na takie zapisy?

Nie zdarzyło nam się nigdy, by najemca z powodu pewnych zobowiązań technicznych zrezygnował z naszego budynku. Oczywiście, jako deweloper musimy być przygotowani do różnych sytuacji. Zawsze istnieje możliwość rozmowy, dostosowania się do wzajemnych potrzeb. Co więcej, nasze standardy są dla najemców korzystne, ponieważ jeśli się do nich stosują, odczuwają realne oszczędności. To również sprawia, że w przyszłości wydaje się być prawdopodobne, że pewne zapisy pojawią się w treści samych umów najmu.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA