PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyjątkowy rok dla polskiego rynku nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 sty 2015 09:31

Rok 2014 był wyjątkowy pod względem napływu nowych inwestorów i nowego kapitału. Wiele wskazuje na to, że łączna wartość transakcji będzie niższa niż 3,2 mld euro osiągnięte w 2013 roku. Głównym czynnikiem, który wpływa na tą sytuację jest fakt, że znaczna część transakcji, które rozpoczęły się w 2014 zostanie zamknięta dopiero w pierwszych miesiącach 2015 roku. Sytuację na rynku inwestycyjnym w 2014 roku podsumowuje Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce.

REKLAMA

Warto jednak podkreślić, że na rynku jest też mniej produktów inwestycyjnych - mniej nieruchomości zostało wystawionych na sprzedaż, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. To jest ciekawe zjawisko, bo oznacza, że fundusze, które kupiły nieruchomości w Polsce w poprzednich latach są zadowolone ze swoich aktywów, natomiast popyt ze strony inwestorów na najlepsze nowe nieruchomości przewyższa podaż oferowaną przez deweloperów.

Łącza wartość transakcji zawartych w 2014 roku

Myślę, że łączna wartość transakcji zawartych w minionym roku osiągnie poziom około 3 mld euro. Należy podkreślić, że sytuacja na rynku inwestycyjnym w Polsce jest bardzo dobra. Ten rynek staje się coraz bardziej płynny, do Polski napływa coraz więcej inwestorów. Szukają różnego typu nieruchomości - tu warto podkreślić, że nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach regionalnych. Dużym zainteresowaniem, poza biurowcami, cieszą się centra handlowe oraz projekty magazynowe. W 2014 roku doszło też do kilku dużych transakcji portfelowych oraz zakupu spółek posiadających w swych portfelach wiele nieruchomości. W 2014 roku doszło do zawarcia kilkudziesięciu transakcji inwestycyjnych, z czego firma Colliers International doradzała przy 15 z nich.

Ceny nieruchomości komercyjnych w Polsce

Obecnie ceny nieruchomości komercyjnych w Polsce rosną. Najlepsze budynki biurowe w Warszawie sprzedać można nawet za 5,5 tys. euro za mkw. W miastach regionalnych będzie to przedział od 2 do 2,5 tys. euro za metr. Jeśli chodzi o magazyny to takie budynki sprzedają się w cenie od 500 do 750 euro za metr (w zależności od lokalizacji, specyfikacji technicznej i jakości najemców, których ma dany magazyn). Ceny za nowoczesne budynki logistyczne z funkcją biurową w Warszawie osiągają ceny nawet 1 tys. euro za metr. Centra handlowe sprzedają się zaś w cenach od 2,5 tys. (w mniejszych miastach) nawet do 4,5 tys. euro za mkw. (w największych miastach).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA