PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyniki rynku biurowego za 2012 rok zmotywują deweloperów

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 gru 2012 09:56

Wyniki rynku biurowego za 2012 rok zmotywują deweloperów

Na rynku biurowym jest w dalszym ciągu kilka nieruchomości, które z całą pewnością mogą powtórzyć sukces Warsaw Financial Center. Wymienić tu można Warsaw Trade Tower, Sentor czy New City Mokotów Nova - mówi w wywiadzie z Propertynews.pl Marcin Purgal, starszy konsultant w dziale inwestycyjnym Savills Polska.

REKLAMA

Jak można podsumować rynek transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2012 roku?

W każdym sektorze odnotowaliśmy co najmniej jedną dużą transakcję, która odbiła się szerokim echem na rynku. Cały wolumen transakcji w 2012 roku był na poziomie zbliżonym do roku 2011. Dowodzi to, iż Polska w dalszym ciągu traktowana jest przez inwestorów jako kraj stabilny o ugruntowanej sytuacji gospodarczej, gdzie warto ulokować kapitał.

Jednocześnie istnieje jeszcze duży potencjał wzrostowy Polski jako kraju. Rosnąca siła nabywcza oraz chęć bogacenia się społeczeństwa przekładają się wprost proporcjonalnie na pozytywny obraz Polski na arenie międzynarodowej. Polska jest atrakcyjna również pod względem dostępności do dobrze wykształconej i relatywnie taniej siły roboczej.

Analizując transakcje zawarte w 2012 roku można zauważyć, iż na rynku obecni byli gracze reprezentujący wszystkie typy inwestorów - od funduszy lokujących środki w nieruchomości typu "Core", przez "Core+"/"Value add", do "Opportunistic". Różnorodność produktów dostępnych do zakupu wraz z sytuacją ekonomiczną kraju jest jednym z kluczowych czynników potwierdzających wysokie miejsce Polski w rankingu miejsc, gdzie warto zainwestować.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju Polski, jej stabilność oraz różnorodność produktów inwestycyjnych, można domniemywać, iż rok 2013 może być rokiem owocnym. To czy będzie równie udany zależy w dużej mierze od sytuacji społeczno-ekonomicznej na świecie oraz dostępności do finansowania.

Jakie transakcje minionego roku na rynku biurowym zasługują na największą uwagę?

W 2012 roku odnotowaliśmy kilka spektakularnych transakcji na rynku biurowym, gdzie wolumen przekroczył poziom 100 milionów euro. Wymienić należy sprzedaż kompleksu biurowego Platinium Busniess Park do Allianz (173 mln euro), budynku IBC do DEKA za około 148 mln euro, budynku WFC za około 210 mln euro czy budynku Marynarska Busniess Park do Heitman za około 120 mln euro.

Potwierdza to regułę, iż duże wolumeny - o ile produkt jest jednym z najlepszych na rynku - wciąż budzą zainteresowanie inwestorów. Inwestorzy chętnie też lokowali swoje środki w mniejsze nieruchomości. Tu po raz kolejny bezkonkurencyjna była Warszawa. Kupione obiekty można również zaliczyć do nieruchomości typu „prime" i są to zakup budynku Marszałkowska 76 przez Raiffeisen Immobilien Kapitalanlage-Gesellschaft, budynku Renaissance Building kupionego przez GLL, czy Norway House kupiony przez IVG. Wszystkie z nich zlokalizowane były w centrum Warszawy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA