PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wysokość czynszu ważniejsza od lokalizacji biura

  • Autor: Bankier.pl
  • 27 gru 2011 09:39

W 2011 roku inwestorzy kierowali się większą ostrożnością podczas podejmowania decyzji. Popyt na biura w ostatnich miesiącach też delikatnie wyhamował. Coraz większego znaczenia nabiera czynnik ekonomiczny - ważniejsza od lokalizacji staje się dla najemców wysokość czynszu.

REKLAMA

W ciągu ostatnich dwóch lat udział inwestorów z kapitałem zagranicznym w transakcjach na rynku nieruchomości biurowych był przeważający i wynosił 72 proc. według obliczeń Agencji Nieruchomości WGN.

W 2011 roku wróciła koniunktura w segmencie nieruchomości biurowych. Od stycznia do września włącznie, tj. w ciągu 9 miesięcy tego roku został osiągnięty wynik z 2010 roku. Choć obroty zostały zwiększone, analitycy zauważają, że w bieżącym roku inwestorzy wykazywali się większą ostrożnością podczas podejmowania decyzji.

Jak podają analizy WGN, w 2010 i na początku 2011 roku utrzymywał się popyt na powierzchnie biurowe w największych miastach - obok firm zagranicznych obecnych wcześniej na polskim rynku, sporą aktywność wykazywały także polskie firmy otwierające placówki w różnych rejonach kraju. Pojawili się też nowi zagraniczni najemcy lokujący swoje przedstawicielstwa w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Poszukiwane były przede wszystkim biura w standardzie klasy A, B+ i B, o powierzchni 50 - 80 mkw. oraz 300 - 500 mkw.

W drugim i trzecim kwartale 2011 roku na rynku powierzchni biurowych można było zaobserwować natomiast niewielkie wyhamowanie popytu. - W ostatnich miesiącach przy wyborze biura coraz większego znaczenia nabiera znów czynnik ekonomiczny. Decydująca staje się wysokość czynszu. Lokalizacja schodzi na drugi plan. Daje się to zauważyć szczególnie w przypadku polskich firm - twierdzi Andrzej Włodarski, partner w firmie Nuvalu. - Poszukiwane są lokale biurowe w dobrym standardzie, ale o niewygórowanych czynszach. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się właśnie takie biura w rejonach, gdzie w zasadzie nie ma do wynajęcia od zaraz powierzchni w dobrym standardzie. Takim przykładem jest realizowany na warszawskiej Pradze przez PBM Południe Development kompleks biurowy Inwestycja Kijowska. Obiekt składa się z (...) odrestaurowanej zabytkowej kamiennicy i nowoczesnego, (...) nowo powstałego budynku. W tej inwestycji biuro można wynająć już od 58 zł/mkw., więc w tym przypadku nie mamy problemu z komercjalizacją - przyznaje.

W Warszawie podaż powoli zwiększa się. W trzecim kwartale tego roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 6 budynków o łącznej powierzchni 60 tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum, trzy biurowce oddane zostały w centrum, a trzy pozostałe w południowej części miasta. Obecnie w stolicy do dyspozycji najemców jest 3,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego niewynajęte jest tylko 6,7 proc. Dla porównania w Krakowie jest 497,6 tys. mkw., we Wrocławiu 390 tys. mkw., a w Trójmieście 302,5 tys. mkw. nowoczesnych biur (dane Cushman&Wakefield).

Nowa podaż w 2011 roku będzie jednak najniższa od 6 lat - obliczają analitycy Jones Lang LaSalle. Na warszawski rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.), Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.), zlokalizowana w Śródmieściu inwestycja Yareal - Mokotowska Square, czy będący na ukończeniu budynek Ufficio Primo.

Dobre informacje dotyczące rynku inwestycji biurowych płyną też z rynków światowych. Z raportu firmy Cushman & Wakefield Global Office Forecast wynika, że lata 2012-2013 przyniosą stopniowe ożywienie na rynkach nieruchomości biurowych na świecie. Optymistyczne dane dotyczące najmu i ograniczona podaż wpływają na dobrą kondycję rynków nieruchomości biurowych, na których planowanych jest na kolejne dwa lata bardzo mało nowych inwestycji.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA