PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wysyp „zielonych" budynków komercyjnych w Polsce

 • Autor: Propertynews.pl
 • 22 maj 2012 13:55

Wysyp „zielonych" budynków komercyjnych w Polsce

Ostatnie dwa lata przyniosły wysyp „zielonych" budynków komercyjnych w Polsce. To nie tylko moda i dbałość o ekologię, ale przede wszystkim inwestycja w wartość nieruchomości - już dziś wiele funduszy ma dedykowane środki, które inwestuje wyłącznie w tego rodzaju obiekty.

REKLAMA

Jeszcze w 2009 roku pojęcie ekologicznego budownictwa właściwie w Polsce nie istniało. Pierwszym obiektem w Polsce oficjalnie zarejestrowanym w systemie LEED był budynek produkcyjno-biurowy firmy BorgWarner w Rzeszowie. Zdobył on certyfikat LEED na poziomie Silver w styczniu 2010 roku.

Od tamtej pory obiektów powstających zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa systematycznie przybywa, głównie na rynku biurowym. Póki co w Warszawie jest 150 tys. mkw. powierzchni biur z zielonym certyfikatem, które stanowią zaledwie 6 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Polska zielonym liderem
Dyrektor zarządzający firmy doradczej CBRE Colin Waddell wskazuje, że wśród warszawskich obiektów biurowych w budowie 22 proc. uzyskało tzw. precertyfikację, a 41 proc. jest w trakcie jej uzyskiwania.

Jak wynika z badań Jones Lang LaSalle, podaż „zielonych" biur w samej Warszawie powiększy się do 2014 roku o ponad 400 tys. mkw. powierzchni (jeśli obiekty w budowie starające się o certyfikaty LEED lub BREAM pomyślnie przejdą proces certyfikacji), co uczyni Polskę liderem całego regionu CEE w dziedzinie ekologicznego budownictwa.

Obecnie udział Warszawy w całkowitej podaży biurowców z zielonymi certyfikatami wynosi 58 proc., na drugim miejscu pod tym względem jest Łódź (24 proc.), na trzecim Katowice (15 proc.), a udział Trójmiasta to 3 proc.

Przykłady ekologicznych biurowców to warszawskie obiekty Rondo 1 (LEED Gold w kategorii „Budynki istniejące") czy Zebra Tower (LEED Gold w kategorii „Core and Shell"), a także powstający Atrium 1 precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie.

Poza Warszawą wśród obiektów w budowie warto wymienić Malta House w Poznaniu (precertyfikacja LEED na platynowym poziomie) czy Green Horizon w Łodzi (precertyfikacja LEED na poziomie Gold).

Ekologiczne obiekty budują obecnie Ghelamco, GTC, Skanska, SwedeCenter, Neinver, Echo Investment, Futureal, HB Reavis, Capital Park czy Yareal.

Deweloperzy pod presją
Dlaczego - pomijając kwestie ekologii - deweloperzy tak bardzo zabiegają o „zieloną" certyfikację budowanych przez siebie obiektów? Zasadniczo chodzi o podniesienie wartości budynków - te z certyfikatem cieszą się później większym zainteresowaniem inwestorów, zastosowanie zielonych rozwiązań zwiększa płynność nieruchomości.

 • kato95 2012-05-25 13:19:38
  Katowice - zajebi..e miasto!
 • Arturrr 2012-05-23 11:02:51
  Futura Park Krakow - fajnie że zainwestowali w ekologię, ale więcej wydali na budowanie pro-ekologicznego budynku niż na marketing i akcje obiżania cen. Ba, zdarza sie nader czesto, że taniej kupi się np. buty w Bonarce niż w Futurze. Brakuje im dobrych speców od marketingu.

  Abstrachując od marketingu. Mało który inwestor w Polsce montuje urzadzenia podwójnie, by w razie awarii właczyć automatycznie system zapasowy. Po dwa piece do ogrzewnia, czy klimatyzatory po dwa systemy, mało kto inwestuję z rozwagą.

  Dodatkowo architekci nakręcają klientów na zastosowanie materiałów lub projektując budowle w taki sposób, ze trudno potem ją doczyścić. Rzadko konsultują projekty i wybrane materiały z firmami z branży utrzymania czystości. Czasem koszt doprowadzenia posadzki do pierwotnego wyglądu jest wyższy niż zdarcie i zakup nowej powierzchni... tyle w temacie, warte do przemyślenia

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA