PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyzwanie polskiego rynku pracy to nie tylko demografia

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2016 16:11

Wyzwanie polskiego rynku pracy to nie tylko demografia Fot. Fotolia

Zmiany demograficzne i pojawienie się nowych technologii to główne wyzwania, z jakimi w najbliższym czasie będzie musiał się zmierzyć polski rynek pracy.

REKLAMA

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Henryka Bochniarz podkreśliła, że praca w dzisiejszych czasach zaczyna mieć zupełnie inne znaczenie niż dawniej, z uwagi na pojawienie się nowych technologii. Jej zdaniem, nie należy obawiać się tych zmian. "Poprzednio straszono nas, kiedy wprowadzano maszynę parową i wprowadzano energię elektryczną, że to spowoduje utratę pracy. Okazało się, że te osiągnięcia przemysłowe spowodowały wzrost ilości miejsc pracy, powstanie zupełnie nowych zawodów, nowych sektorów gospodarki" - mówiła.

Bochniarz zwróciła uwagę, że kwestia zmian na rynku pracy jest jedną z najważniejszych, jaką będzie musiała się zająć w najbliższym czasie RDS. Bo - jak podkreśliła - pojawienie się nowych technologii rodzi wiele pytań, np. o to, jak będą funkcjonować związki zawodowe czy pracodawcy. "Czy związki zawodowe pójdą w kierunku takim, jak powołanie związku freelancerów. Bo większość ludzi zaczyna pracować w różnego rodzaju elastycznych formach zatrudnienia. Jaka będzie rola pracodawców, którzy będą mieli pracowników, których często na oczy nie będą widzieć" - wyjaśniała.

Również wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed przyznał, że rynek pracy szybko się zmienia. "Postęp technologiczny, a także procesy demograficzne, zmiany klimatyczne, prowadzą do rewolucyjnych przekształceń gospodarki i rynku pracy" - podkreślił. Jego zdaniem, prawo pracy w XXI wieku nie może już się opierać na szeroko pojmowanym stosunku pracy. "Coraz większą rolę w zarobkowym wykonywaniu pracy odgrywają w całym świecie nietypowe formy świadczenia" - zaznaczył wiceminister. Według Szweda, zmiany na polskim rynku pracy w najbliższych czasie będą korzystniejsze dzięki rozwiązaniom, jakie wprowadził rząd. Chodzi m.in. o likwidację "syndromu pierwszej dniówki", czy wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej za pracę dla osób zatrudnionych na umowy zlecenie.

Specjalny doradca ds. przyszłości Nicolas Niemtchinow przypomniał, że na 100-lecie istnienia Międzynarodowa Organizacja Pracy planuje stworzyć raport ws. rynku pracy. Zwrócił uwagę, że obecnie można zaobserwować niespotykaną w historii rewolucję technologiczną, która wpływa na pracę. "Innowacyjne wykorzystanie danych internetowych, teleinformatyka" - wyliczał. To powoduje - dodał specjalista - zmiany tradycyjnych relacji zatrudnienia. "Chcemy wiedzieć, jak te relacje technologiczne wpłyną na zatrudnienie. Czy jest to szansa, czy zagrożenie dla miejsc pracy" - mówił.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA