PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrośnie popyt na nieruchomości wyższego ryzyka

  • Autor: Anna Liszka
  • 26 wrz 2014 10:21

Wzrośnie popyt na nieruchomości wyższego ryzyka

Polska, a szczególnie Warszawa, stała się ważną częścią rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne na świecie. Jakie mamy szanse w wyścigu o globalny kapitał, czy utrzymamy dominującą pozycję w regionie i w co inwestować? Na te pytania szukali odpowiedzi paneliści sesji „Polska z perspektywy funduszy inwestujących na rynku nieruchomości komercyjnych" podczas konferencji Property Forum 2014.

REKLAMA

Swoje projekty i inwestycje realizują nad Wisłą najwięksi światowi gracze. Źródłem tego sukcesu jest nasz rozwój gospodarczy, stabilność polityczna oraz wielkość rynku wewnętrznego. - To dobry okres dla rynku nieruchomości komercyjnych. Pierwsze półrocze 2014 roku to wynik lepszy o 40 proc. niż w analogicznym okresie poprzedniego roku przy transakcjach sięgających poziomu 1,42 mld euro. Zanotowaliśmy kilka spektakularnych transakcji i zmianę obszaru aktywności. Inwestycje dotyczyły również biurowców w miastach regionalnych, obiektów magazynowych i hoteli - przypomina na początku sesji Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca portalu Propertynews.pl i organizator Property Forum.

Pełni nadziei
Mieczysław Godzisz, prezes zarządu Hines Polska podkreśla, że duży wpływ na to co się dzieje w naszym regionie ma sytuacja w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. - Zachód zastanawia się, czy ceny strategicznych nieruchomości w dobrych punktach nie osiągnęły szczytu. Jest obawa, że rynek jest ponownie przegrzany - zwraca uwagę panelista.

Jednak Godzisz zaznacza, że tego typu obawy na rynkach dojrzałych, powodują paradoksalnie korzystne trendy w Polsce. - Mimo, że czynsze najmu są pod silną presją i spadają, to nieruchomości w Polsce stopniowo drożeją - zauważa. Panelista jest zdania, że jeśli na Zachodzie nie zmieni się sytuacja geopolityczna, to czeka nas podobny rok do poprzedniego, czyli całkiem dobry.

Ze sporym optymizmem i wiarą na rynek nieruchomości komercyjnych spogląda też Michał Koślacz, członek Zarządu w Capital Park SA. - Obecnie koncentrujemy się na mniejszych obiektach handlowych. Wskaźniki makroekonomiczne w kraju mamy bardzo dobre, a kondycję obiektów handlowych determinuje przede wszystkim konsumpcja wewnętrzna, która rośnie wraz z wynagrodzeniami. Nie ma przeszkód na drodze do wzrostu czynszów i polepszenia sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych - przekonuje Michał Koślacz. Panelista uważa, że może być tylko lepiej. - Mocno wierzymy w rynek. Jeśli Polska będzie się rozwijała w takim tempie jak do tej pory to inwestorów zagranicznych będzie przybywało - twierdzi.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA