PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Z Londynu do Katowic?

  • wnp.pl
  • 14 lip 2017 15:19

Z Londynu do Katowic? Spodek

Brexit zmusza dwie agencje Unii Europejskiej do opuszczenia Londynu do końca marca 2019 r. Grupa posłów z województwa śląskiego zabiega o umieszczenie jednej z nich w Katowicach.

REKLAMA

Posłowie ci już we wrześniu ub. roku złożyli w tej sprawie interpelację do premier Beaty Szydło. Ponowili ją 30 czerwca br., bowiem tydzień wcześniej premierzy z 27 krajów określili kryteria i terminy przeprowadzki agencji.

- Wielkim orędownikiem jest też prezydent miasta Katowic, który odrębnie wystosował do pani premier wniosek w tej sprawie - powiedział nam Jerzy Polaczek.

Formalnie rządy krajów mają czas do końca lipca na zgłoszenie kandydatur.

Decyzja o wyborze zostanie podjęta w listopadzie br. i poprzedzona dyskusją na październikowym szczycie UE.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy Rada Ministrów złoży taki wniosek i poprze kandydaturę Katowic.
Rola agencji

Agencje Unii Europejskiej to specjalne, zdecentralizowane jej organy, zajmujące się wydzieloną dziedziną polityki unijnej. Jest ich 31 i mieszczą się w różnych miastach, nie zawsze w stolicach krajów. W Warszawie ulokowana jest Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (ang. EBCGA).

Najczęściej agencje te pełnią funkcje informacyjne czy techniczne. Ale nie tylko.

Na przykład zadaniem Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) - która jako jedna z dwóch mieści się w Londynie - jest ochrona i promowanie zdrowia ludzi i zwierząt, poprzez ocenę produktów leczniczych oraz nadzór nad nimi.

EMA odpowiedzialna jest też za ocenę naukową wniosków o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych (procedura scentralizowana). W przypadku procedury scentralizowanej firmy składają do EMA pojedynczy wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

- To sprawia, że tylko w ub. roku EMA przyjęła 36 tys. osób w podróżach służbowych - dodaje poseł Polaczek.

Z Londynu musi się wyprowadzić też Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB). Jego zadaniem jest zapewnienie „skutecznej i spójnej regulacji ostrożnościowej oraz nadzoru w całym europejskim sektorze bankowym”.

Do ogólnych celów działalności EUNB należą: utrzymanie stabilności finansowej w UE oraz zapewnienie integralności, efektywności i prawidłowego funkcjonowania sektora bankowego w krajach członkowskich.

 Czytaj więcej: Katowice przyciągną jedną z unijnych agencji?

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA