PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zabraknie dużych biur dla firm planujących ekspansję?

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 lip 2015 13:22

Zabraknie dużych biur dla firm planujących ekspansję? Londyn, fot. Shutterstock

Podaż lokali biurowych o powierzchni powyżej 5 tys. mkw. spadła w ciągu roku o 12 proc. Według ekspertów Colliers International, niedobór dużych lokali biurowych może zagrażać planom ekspansji firm w Europie.

REKLAMA

W wielu dużych miastach Europy coraz trudniej o dobry, nowy i duży lokal biurowy (o powierzchni od 5 tys. mkw. w górę), co rodzi poważne zagrożenie dla firm planujących ekspansję. Największe spadki odnotowano w Moskwie, centrum Londynu, Berlinie, Frankfurcie, Madrycie i Lizbonie.

— W ostatnich miesiącach zdarzało się, że przez przedłużający się proces decyzyjny klientom przepadały oferty najbardziej odpowiadające ich oczekiwaniom. Dlatego naszym klientom radzimy, aby w sposób proaktywny realizowali swoje strategie rozwoju w kluczowych lokalizacjach i przewidujemy, że w rezultacie wzrośnie liczba zawieranych umów typu pre-let - komentuje Simon Ford, dyrektor ds. rozwiązań korporacyjnych na region EMEA w Colliers International.

Jak dodaje — Korporacjom zaczyna doskwierać brak wyboru, zwłaszcza w centralnych lokalizacjach. Z naszych badań wynika, że tylko 19 proc. dostępnych lokali było położonych w centralnych dzielnicach biznesowych. Spodziewamy się dalszych trudności ze względu na wzrost popytu na powierzchnie związany z poprawą koniunktury gospodarczej w całej Europie.

— Podaż dużych powierzchni biurowych maleje, dlatego czas będzie miał decydujące znaczenie. Tak naprawdę zalecamy swoim klientom, aby zaczęli czynnie analizować swoje potrzeby w perspektywie pięciu lat i aby zweryfikowali swoje ramy decyzyjne, tak by wybrane oferty nie uciekły im sprzed nosa.

- Moskwa to, całkiem dosłownie, opowieść o dwóch miastach. Oferuje najwięcej nowo powstałych dużych powierzchni w Europie (wolnych jest 50 na 60 dużych biur w gotowych budynkach). W mieście tym widać jednak wyraźny spadek podaży dużych lokali w budowie -omawia kluczowe trendy w ujęciu geograficznym.

— Co ciekawe, w ciągu ostatniego roku w centrum Londynu odnotowano zdecydowany spadek całkowitej liczby wolnych dużych biur (z 60 do 44). Spadła również jakość dostępnych lokali. Najemcy gotowi szukać nowego biura poza centrum będą mieć o wiele większy wybór.

Najważniejsze wnioski z raportu Colliers:

W dużych europejskich miastach wolne są 723 duże lokale biurowe (od 5 tys. mkw.). Zalicza się do nich również lokale zwolnione przez wcześniejszych najemców, po remoncie i w budowie. Najwięcej powierzchni dostępnych jest w Moskwie (71), w Paryżu – w centrum i w La Défense (62), w Amsterdamie (61) i w Monachium (52).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA