PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zadłużenie warszawskich biurowców - wyniki badań

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 gru 2013 18:51

Zadłużenie warszawskich biurowców - wyniki badań

10. grudnia w siedzibie DTZ w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez DTZ. Tematem przewodnim debaty było badanie dotyczące finansowania nieruchomości biurowych w Warszawie, które jest pierwszym tego typu badaniem na rynku.

REKLAMA

Ideą, jaka przyświecała organizatorom spotkania było przedstawienie wyników badania poziomu zadłużenia portfela 118 największych nieruchomości biurowych w Warszawie oraz rozwinięcie dyskusji dotyczącej zagadnienia finansowania nieruchomości w Polsce.

Badanie dotyczyło wszystkich nieruchomości biurowych klasy A w Warszawie oraz znaczącej części nieruchomości klasy B+. Przeanalizowane zostały zapisy w dziale czwartym ksiąg wieczystych 118 nieruchomości biurowych o łącznej powierzchni 1,8 mln mkw., co stanowi 40 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie i około 26 proc. powierzchni biurowej w całym kraju.

W celu zgromadzenia danych konsultanci z zespołu Doradztwa i Badań Rynkowych DTZ przeanalizowali 141 księg wieczystych prowadzonych dla 182 działek ewidencyjnych, obejmujących łącznie około 70 ha powierzchni.

- Wybraliśmy nieruchomości w oparciu o klasę budynku, lokalizację i ich powierzchnię. Nasza uwaga skupiona była głównie na zagadnieniach związanych z zadłużeniem tych nieruchomości oraz terminem zapadalności kredytów. Następnie podjęliśmy się odpowiedzi na pytanie, jakie wnioski dla uczestników rynku niosą informacje zebrane podczas badania - tłumaczyła Kamila Wykrota, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych, DTZ.

Nowatorstwo polega tu na skrupulatnej analizie najlepszych nieruchomości biurowych w Warszawie, gdyż przeanalizowano ponad 1 mln mkw. powierzchni w Ścisłym Centrum (Core) i Centrum (City Center) uzupełniając o ponad 40 proc. zasób powierzchni biurowej z Południa Górnego (Upper South), a także ze stref Południowego Zachodu (South West) oraz stref Zachodniej i Północnej. Analizowana próbka nieruchomości zawierała łączną wartość hipotek o wartości 6,2 mld euro, jednak aż 44 budynki ze 118, czyli około 37 proc., analizowanych nieruchomości nie zawierało wpisów w czwartym dziale księgi wieczystej, co oznacza, że nie są one zadłużone. Średnia wartość hipoteki dla tych obciążonych nieruchomości na 1 mkw. wynosi 5,4 tys. euro w strefie Core i 3-3,2 tys. euro w pozostałych strefach.

Największa wartość hipotek została ustanowiona na rzecz banków posiadających siedzibę w Niemczech, a na kolejnych miejscach plasują się banki z siedzibą w Polsce i Austrii. Duże projekty są finansowane zazwyczaj przez banki z siedzibą za granicą. Ze względu na posiadane zasoby, doświadczenie i zrozumienie lokalnego rynku, banki z siedzibą w Polsce chętniej finansują mniejsze projekty obarczone wyższym ryzykiem kredytowym, ale pozwalające na realizację wyższych marż kredytowych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA