PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zadłużenie warszawskich biurowców - wyniki badań

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 gru 2013 18:51

Zadłużenie warszawskich biurowców - wyniki badań

10. grudnia w siedzibie DTZ w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez DTZ. Tematem przewodnim debaty było badanie dotyczące finansowania nieruchomości biurowych w Warszawie, które jest pierwszym tego typu badaniem na rynku.

REKLAMA

Ideą, jaka przyświecała organizatorom spotkania było przedstawienie wyników badania poziomu zadłużenia portfela 118 największych nieruchomości biurowych w Warszawie oraz rozwinięcie dyskusji dotyczącej zagadnienia finansowania nieruchomości w Polsce.

Badanie dotyczyło wszystkich nieruchomości biurowych klasy A w Warszawie oraz znaczącej części nieruchomości klasy B+. Przeanalizowane zostały zapisy w dziale czwartym ksiąg wieczystych 118 nieruchomości biurowych o łącznej powierzchni 1,8 mln mkw., co stanowi 40 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie i około 26 proc. powierzchni biurowej w całym kraju.

W celu zgromadzenia danych konsultanci z zespołu Doradztwa i Badań Rynkowych DTZ przeanalizowali 141 księg wieczystych prowadzonych dla 182 działek ewidencyjnych, obejmujących łącznie około 70 ha powierzchni.

- Wybraliśmy nieruchomości w oparciu o klasę budynku, lokalizację i ich powierzchnię. Nasza uwaga skupiona była głównie na zagadnieniach związanych z zadłużeniem tych nieruchomości oraz terminem zapadalności kredytów. Następnie podjęliśmy się odpowiedzi na pytanie, jakie wnioski dla uczestników rynku niosą informacje zebrane podczas badania - tłumaczyła Kamila Wykrota, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych, DTZ.

Nowatorstwo polega tu na skrupulatnej analizie najlepszych nieruchomości biurowych w Warszawie, gdyż przeanalizowano ponad 1 mln mkw. powierzchni w Ścisłym Centrum (Core) i Centrum (City Center) uzupełniając o ponad 40 proc. zasób powierzchni biurowej z Południa Górnego (Upper South), a także ze stref Południowego Zachodu (South West) oraz stref Zachodniej i Północnej. Analizowana próbka nieruchomości zawierała łączną wartość hipotek o wartości 6,2 mld euro, jednak aż 44 budynki ze 118, czyli około 37 proc., analizowanych nieruchomości nie zawierało wpisów w czwartym dziale księgi wieczystej, co oznacza, że nie są one zadłużone. Średnia wartość hipoteki dla tych obciążonych nieruchomości na 1 mkw. wynosi 5,4 tys. euro w strefie Core i 3-3,2 tys. euro w pozostałych strefach.

Największa wartość hipotek została ustanowiona na rzecz banków posiadających siedzibę w Niemczech, a na kolejnych miejscach plasują się banki z siedzibą w Polsce i Austrii. Duże projekty są finansowane zazwyczaj przez banki z siedzibą za granicą. Ze względu na posiadane zasoby, doświadczenie i zrozumienie lokalnego rynku, banki z siedzibą w Polsce chętniej finansują mniejsze projekty obarczone wyższym ryzykiem kredytowym, ale pozwalające na realizację wyższych marż kredytowych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA