PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zagraniczne firmy przenoszą biura do Polski

  • www.pulshr.pl
  • 20 lut 2014 08:07

Heineken, Arvato, Hiab czy Danfoss zdecydowali się na zwolnienie pracowników w obcych krajach, aby móc zatrudnić nowych w Polsce.

REKLAMA

Ponad 100 pracowników brytyjskiego oddziału Heinekena straci w 2014 r. pracę, ponieważ firma chce przenieść większość operacji do Polski. Zwolnienia z powodu restrukturyzacji mają głównie dotknąć pracowników ds. finansowych. Ich stanowiska zostaną przeniesione do Krakowa, gdzie istnieje globalne centrum usług finansowych Heinekena, obsługujące oddziały firmy w całej Europie. Pracownicy snują domysły i szukają powodów nadchodzących zmian. Dopatrują się ich w oszczędnościach i dążeniu w kierunku większej konkurencyjności.

Również irlandzka firma Arvato walczy o konkurencyjność i chce przenieść 140 etatów z Dublina do Polski. Osoby, które z powodu restrukturyzacji stracą pracę, mają otrzymać inne propozycje zatrudnienia.

Na przeniesienie produkcji dźwigów do Polski zdecydowali się Szwedzi. Hiab ogłosił restrukturyzację działalności w Hudiksvall. W szwedzkim mieście nadal mają być prowadzone prace rozwojowe i testy, a budową dźwigów zajmą się pracownicy firmy Cargotec w Stargardzie Szczecińskim. Powód zmian? Zmniejszenie kosztów.

Dlaczego zagraniczne firmy decydują się na przeniesie etatów do Polski? Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan, mówi, że decyzja o przeniesieniu etatów jest uzależniona od planów biznesowych i strategicznych spółki. Firma najpierw dokonuje rozeznania na rynku pracy i rzetelnie kalkuluje zyski. Czynników, które bierze pod uwagę, jest wiele. Ekspert wymienia przykładowo lokalizację, możliwość współpracy z innymi spółkami, koszty czy też bardziej odpowiadające przepisy prawne.

- Oceniając sytuację na rynku pracy, mogę powiedzieć, że na pewno na decyzję o przeniesieniu oddziału firmy do Polski, mają wpływ potencjalni pracownicy. Cechuje ich dobre wykształcenie, efektywność i umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków. W Polsce bardzo często zagraniczne firmy mogą pozyskać dobrego pracownika przy relatywnie niższym wynagrodzeniu w porównaniu z zagranicznymi specjalistami. Nie jest to jedyny powód, którym kierują się przedsiębiorstwa - uważa Spytek-Bandurska.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA