PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe w Warszawie nie słabnie

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 paź 2016 17:50

Zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe w Warszawie nie słabnie Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL

W trzecim kwartale br. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły pułap 5 mln mkw., a poziom pustostanów się obniżył - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej JLL. Firmy wiążą z Warszawą długofalowe plany rozwoju, co przekłada się na zapotrzebowanie na nowoczesne biura.

REKLAMA

 - W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku popyt na biura w Warszawie osiągnął wysoki poziom - prawie 531 tys. mkw. Ten pozytywny trend powinien utrzymać się zarówno do końca tego roku, a także w 2017. W ostatnim czasie globalne marki takie jak Credit Suisse, DLA Piper czy William Demant zdecydowały się na otwarcie biura lub rozszerzenie działalności w Warszawie. Aktywność wiodących polskich i międzynarodowych firm wiążących z Warszawą długofalowe plany rozwoju swojego biznesu przekłada się na zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe - informuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Najwięcej powierzchni od początku roku wynajęto w centrum Warszawy (182 500 mkw.). Blisko 243 tys. mkw. stanowiły nowe umowy w istniejących biurowcach. Kolejne 73 200 mkw. to transakcje typu pre-let.

Największe umowy najmu biur zawarte pomiędzy I a III kw. 2016 r. w Warszawie to np. wynajęcie przez Google 8 300 mkw. w Warsaw Financial Center, czy też 7 600 mkw. przez firmę Allegro w Q22.

Podaż

Łącznie w okresie I-III kw. 2016 r. na rynek w stolicy trafiło 378 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. - W III kw. Warszawa przekroczyła granicę 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, dzięki oddaniu do użytku West Station I – inwestycji HB Reavis - dodaje Anna Młyniec.

W Warszawie w budowie jest obecnie 550 000 mkw. biur, a do największych obiektów w trakcie realizacji należą: Sienna Towers (Ghelamco Poland), Business Garden III-VII (Vastint), West Station II (HB Reavis) oraz D48 (Penta Investments). 40 proc. metrażu w budowie przypada na centrum miasta.

Powierzchnie niewynajęte

Ze względu na ograniczoną nową podaż oraz znaczący popyt w III kw. 2016 r., współczynnik pustostanów obniżył się i na koniec września kształtował się na poziomie 14,6 proc. (16,7 proc. w COB, 17,4 proc.w Obrzeżach Centrum i 13,5 proc. w lokalizacjach poza centrum).

Czynsze

Najwyższe czynsze transakcyjne w I-III kw. 2016 r. pozostały relatywnie stabilne. Aktualne stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe w stolicy wynoszą od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie w Centrum oraz 11 – 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA