PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zarządzanie zielonymi biurowcami to sztuka

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 lis 2015 17:54

Zarządzanie zielonymi biurowcami to sztuka Metropolitan w Warszawie

Jakie rozwiązania w zarządzaniu obiektami biurowymi z certyfikatami ekologicznymi są najbardziej opłacalne dla zarządcy i najemców oraz jak świadomie zarządzać zielonymi biurowcami?

REKLAMA

Certyfikaty środowiskowe przyznawane nowoczesnym obiektom biurowym w dwóch najpopularniejszych systemach BREEAM i LEED stanowią nie tylko bardzo istotną kartę przetargową w negocjacjach z najemcami, ale także potwierdzają klasę budynków, świadczą o zdrowych i bezpiecznych warunkach pracy, niskim zużyciu energii oraz oszczędności w zakresie opłat eksploatacyjnych.

Zielone zarządzanie

Szacuje się, że obiekty posiadające certyfikat środowiskowe mogą zużywać nawet do 50% mniej energii, oszczędzać do 40% zużytej wody, zmniejszać emisję dwutlenku węgla (tzw. ślad węglowy) do atmosfery o 39% oraz oferować 70% oszczędności na zarządzaniu odpadami w porównaniu do konwencjonalnych budynków. Kluczem do osiągnięcia takich wyników jest odpowiednie zarządzanie budynkiem w zakresie energooszczędności i wydajności systemów zastosowanych w obiekcie.

Jak mówi Michał Nowak, Menedżer Opearcyjny ds. Usług Technicznych z Sodexo Polska On-site Services, do najważniejszych obowiązków zarządców i obsługi technicznej kompleksów biurowych należy bieżąca analiza zużycia energii elektrycznej, odpowiednie gospodarowanie zasobami wodnymi, monitorowanie systemów zastosowanych w budynkach oraz odpowiedzialna gospodarka odpadami.

Zachowaj wodę i energię na przyszłość

Racjonalne gospodarowanie wodą i energią elektryczną jest wyjątkowo ważne nie tylko ze względu na oszczędności, ale także aspekt ekologiczny.

Wśród wielu rozwiązań, które są wykorzystywane w zielonych biurowcach zarządzanych przez Sodexo Polska On-site Services znajdują się m.in. reduktory ciśnienia w kranach, toalety z wariantem oszczędnego poboru wody, systemy sygnalizujące awarię i minimalizujące skutki uboczne, systemy wykorzystania wody deszczowej, energooszczędne nawilżacze powietrza czy energooszczędne źródła światła z czujnikami ruchu.

Podstawę zrównoważonego zarządzania energią obiektów stanowi jednak restrykcyjna kontrola jej zużycia. Dlatego do podstawowych zadań ekspertów technicznych należy nadzorowanie pracy systemu automatyki budynkowej (BMS), który dzięki zintegrowaniu ze stacją pogodową, pozwala na wyznaczenie szczegółowych wytycznych dotyczących harmonogramu pracy urządzeń w cyklu dobowych i weekendowym, dostosowanym do pory roku. System umożliwia także analizę i optymalizację harmonogramu pracy poszczególnych instalacji oraz generowanie raportów na temat zużycia energii elektrycznej i wody w czasie rzeczywistym.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA