PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu znacząco wzrosną

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 sie 2014 13:24

Zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu znacząco wzrosną

Wrocław to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. W ciągu ostatniej dekady stał się jednym z największych i najważniejszych ośrodków usług sektorów BPO/SSC oraz R&D w kraju.

REKLAMA

- W II kwartale 2014 roku zasoby biurowe Wrocławia wzrosły o 1,8 proc. Do użytkowania zostało oddane 9,8 tys. mkw. w trzech projektach. W oparciu o harmonogramy budowy obecnie realizowanych inwestycji, szacuje się, że w II połowie 2014 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu powinny zwiększyć się o kolejne 44,4 tys. mkw., natomiast w 2015 roku na rynek powinno zostać dostarczone około 70,6 tys. mkw. - mówi Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w Knight Frank.
 
Z raportu firmy Knight Frank wynika, że w minionym kwartale we Wrocławiu ponownie zaobserwowano spadek współczynnika powierzchni niewynajętej, który pod koniec czerwca 2014 wyniósł 9,9 proc. Spadek dostępności powierzchni we Wrocławiu był konsekwencją niezbyt wysokiej nowej podaży. Jednak w nadchodzących miesiącach można spodziewać się wzrostu współczynnika pustostanów wskutek oddawania do użytku nowych obiektów.
 
- Aktywność najemców na wrocławskim rynku utrzymuje się na stabilnym poziomie, co świadczy o niemalejącym zainteresowaniu inwestorów stolicą Dolnego Śląska jako atrakcyjną lokalizacją. W okresie od początku kwietnia do końca czerwca w stolicy Dolnego Śląska podpisano umowy najmu na około 12,5 tys. mkw., czyli  o 1,5 proc. więcej w porównaniu z wolumenem powierzchni wynajętej w poprzednim kwartale - informuje Czerpak.
 
Koniec pierwszej połowy 2014 roku to na wrocławskim rynku okres stabilizacji stawek czynszów. W obiektach klasy A utrzymywały się one między 13 a 16 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach klasy B między 10 a 13 EUR lub 40-60 PLN/mkw./miesiąc. Efektywne stawki czynszu w niektórych budynkach mogą być o 2-3 EUR/mkw. niższe niż stawki ofertowe. Oczekuje się, że wobec wysokiej dostępności powierzchni biurowych w istniejących budynkach oraz w projektach w budowie, elastyczność deweloperów w negocjacjach z potencjalnymi najemcami może wzrosnąć. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA