PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zbliża się transakcyjne trzęsienie ziemi

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 paź 2014 14:22

Zbliża się transakcyjne trzęsienie ziemi

Wnioski z zakończonych już targów Expo Real w Monachium są proste. Zagraniczni inwestorzy poszukują dobrych miejsc do zaangażowania własnego kapitału. Jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów wydaje się być Polska. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Sebastian Bedekier, przedstawiciel Colliers International, przed nami rok dużych transakcji na rynkach biurowych i handlowych we wszystkich największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Targi Expo Real za nami. Jakie nastroje dominują w branży?

Panuje optymizm. W ostatnim czasie odbyliśmy wiele spotkań z reprezentantami funduszy inwestycyjnych. Płynie z nich jeden wniosek - coraz częściej spoglądają one na Polskę. Co mnie osobiście cieszy, obserwują one nie tylko rynek warszawski, ale także coraz częściej analizują miasta regionalne. Fundusze dostrzegły potencjał w takich miastach, jak Poznań, Wrocław, Gdańsk czy Kraków. To doskonałe miejsca dla nabywania projektów biurowych. Oczywiście, Warszawa wciąż pozostaje na czele stawki, ale spodziewamy się, ze rok 2015 będzie rekordowy, jeśli chodzi o transakcje na rynkach regionalnych.

Skąd pochodzą inwestorzy zainteresowani przejmowaniem nieruchomości w Polsce?

Od zawsze polskim rynkiem najbardziej interesują się podmioty niemieckie i to się nie zmienia. Coraz częściej jednak nad wejściem do Polski myślą fundusze z takich krajów, jak USA, Wielka Brytania czy z Dalekiego Wschodu.

Potencjał rynku nieruchomości nad Wisłą chcą wykorzystać także gracze już na nim obecni. Bardzo aktywnie poszukują dobrych projektów do przejęcia.

Jakie projekty mają szansę znaleźć najszybciej kupca?

Zdecydowanie biurowce. Również cały rynek handlowy jest bardzo aktywny. Fundusze są gotowe do przejmowania dużych i dobrze wynajętych centrów handlowych w największych aglomeracjach, ale dostrzegam nowy trend. Szybko rośnie zainteresowanie centrami w mniejszych miastach. Coraz częściej pojawiają się pierwsze zapytania co do obiektów zlokalizowanych w miastach do 100 tys. mieszkańców. Chodzi tu zarówno o konkretne projekty, jak i transakcje pakietowe. Oczywiście, nie każda inwestycja jest na sprzedaż. Fundusze często myślą w sposób oportunistyczny, poszukują zarówno dobrze zrealizowanych projektów, jak i tych, którym wiedzie się nieco gorzej.

Co przyciąga fundusze do mniejszych miast?

Na pewno stabilność Polski jako całego kraju, notujemy względnie wysoki wzrost gospodarczy. Korzystna jest również sytuacja na rynku handlowym. Przybywa nowych najemców, także zagranicznych, pojawiają się nowe marki. To dobrze wróży centrom handlowym.

Wróćmy do rynku biurowego. Jakie są wnioski z Expo Real dla przyszłości sektora BPO w Polsce?

Sektor BPO jest dopiero na etapie rozwoju i będzie wciąż generował znaczący popyt na powierzchnie biurowe. Tu szczególnie kluczowe są miasta regionalne, gdzie toczy się coraz ostrzejsza konkurencja. Ośrodki walczą o inwestorów oferując im dodatkowe zachęty.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA