PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zdecydowany wzrost transakcji na rynku komercyjnym w Europie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 paź 2014 16:20

Zdecydowany wzrost transakcji na rynku komercyjnym w Europie

Według najnowszego raportu przygotowanego przez CBRE, wiodącą na świecie firmę doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych, wolumen inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (z wyłączeniem Rosji) wzrósł o 11 proc. w zestawieniu rok do roku.

REKLAMA

W całej Europie inwestycje w nieruchomości wyniosły 133 mld EUR od początku 2014r., co oznacza wzrost o 27 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Kluczowe rynki to Wielka Brytania i Niemcy, gdzie widać dużą aktywność inwestorów. Istotne ożywienie widać również w Hiszpanii i Irlandii. Dzieje się tak, ponieważ wiele funduszy zaczęło interesować się również ofertami i lokalizacjami oportunistycznymi, nie tylko najlepszymi obiektami.

Polski rynek nieruchomości nieprzerwanie przyciąga silnych inwestorów - w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (do końca września 2014) zainwestowano tu 1,8 miliona euro. Jednakże ograniczona dostępność nieruchomości komercyjnych najwyższej klasy sprawia, że inwestorzy coraz chętniej przyglądają się rynkowi czeskiemu, rumuńskiemu i węgierskiemu, na których wzrost wartości inwestycji wynosił odpowiednio 11 proc., 215 proc. i 126 proc..

Rosyjski rynek nieruchomości komercyjnych odnotował znaczy spadek wartości inwestycji - 45 proc. od początku roku do końca września 2014 - na co wpływ miała w dużym stopniu sytuacja geopolityczna.

- W całym regionie, z wyjątkiem Rosji, obserwowaliśmy nieprzerwane, silne zainteresowanie inwestorów rynkiem nieruchomości komercyjnych. Wpływ na to miało niskie oprocentowanie oraz zwiększona alokacja w tej klasie aktywów. Obserwując tempo zawieranych transakcji szacujemy, że ostatni kwartał roku przyniesie bardzo dobre wyniki. Nie zaobserwowaliśmy żadnych sygnałów świadczących o spowolnieniu aktywności inwestorów. Przewidujemy dalszy wzrost wartości inwestycji w roku 2015 - powiedział Mike Atwell, szef Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią

- Polska jest najaktywniejszym krajem na rynku nieruchomości komercyjnych spośród wszystkich krajów znajdujących się w regionie CEE. Analizując dane z 3 kwartału 2014 roku możemy zauważyć wzmożoną aktywność inwestorów w sektorach nieruchomości biurowych oraz logistyczno-magazynowych. W stosunku do 3 kwartału 2013 roku procent transakcji w obu tych sektorach wzrósł o blisko 20%. Około 60% transakcji podpisanych w 3 kwartale 2014 dotyczyło nieruchomości znajdujących się w Warszawie. Na rynku pojawiło się wiele funduszy amerykańskich, dotychczas nieobecnych w Polsce - dodała Joanna Mroczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA