PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zieleń nie tylko na certyfikacie. Wiosna w biurowych ogrodach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 kwi 2016 13:12

Zieleń nie tylko na certyfikacie. Wiosna w biurowych ogrodach fot. Garden Masters, Marynarska Business Park

Coraz częściej, estetyka przestrzeni biurowej tworzona jest nie tylko przez aranżację wnętrz obiektów i wygląd budynków, ale również przez zieleń znajdująca się na zewnątrz. Liczne badania dowodzą, że dobrostan pracowników jest ściśle związany z możliwością spędzania czasu w otoczeniu roślinności.

REKLAMA

Stąd rosnąca popularność zewnętrznych stref relaksacyjnych tworzonych z myślą o użytkownikach biur. Takie miejsca nie tylko podnoszą walory estetyczne przestrzeni, ale również pozwalają najemcom na chwilowe oderwanie się od biurowej rutyny i odprężenie w naturalnym środowisku. O projektowaniu zieleni na potrzeby stref relaksacyjnych oraz o tym, jak o nią dbać na przykładzie Marynarska Business Park (MBP), zlokalizowanego na warszawskim Mokotowie opowiada Izabela Kapil, Vice President, Portfolio Management – Europe w firmie Heitman oraz Hubert Hawryluk z firmiy Garden Masters.

Projektowanie i dobór roślin

Zielone strefy okołobiurowe muszą być wizualnie atrakcyjne, spójne z wizerunkiem obiektu, przyjazne dla korzystających z nich osób i dopasowane do warunków klimatycznych, w jakich przyjdzie im funkcjonować. Z tego względu pierwszym krokiem jest ustalenie ogólnej koncepcji, zidentyfikowanie najważniejszych funkcji, jakie będzie spełniał ogród wokół kompleksu biurowego oraz wyznaczenie terenu, który zostanie poddany zagospodarowaniu. W przypadku MBP, koncepcja została wypracowana przez firmą projektującą tereny zielone we współpracy z klientem, a zaproponowane rozwiązanie miało za zadanie spełniać dwie podstawowe funkcje: estetyczną i relaksacyjną. Zielone strefy powstały na płycie stropowej garażu, pomiędzy budynkami kompleksu.

Biurowy ogród powinien być elegancki i podkreślać prestiż budynku, a jednocześnie tworzyć miejsce przyjazne dla użytkownika. Cele te można osiągnąć poprzez odpowiednią selekcję gatunków traw, krzewów i drzew, a także taką aranżację przestrzeni, która będzie zachęcała do chwili odpoczynku w zielonej oazie. Dobierając rośliny, należy mieć na względzie ich przystosowanie do warunków klimatycznych, czyli niskich temperatur czy okresowych suszy, a także odporność na zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza, oraz na działanie środków chemicznych stosowanych przez służby porządkowe obiektu.

Równie ważne jest kryterium estetyczno-sensoryczne: rośliny powinny być w miarę możliwości zróżnicowane pod względem rodzaju, kształtu i koloru. Dlatego w zielonych strefach MPB wykorzystano pachnące zioła (lawenda), ozdobne trawy (miskant chiński i kostrzewa sina), kwitnące krzewy (tawuła japońska), czy zimozielone drzewa (żywotnik zachodni). Taki zestaw gatunków całorocznych, liściastych i bylin zapewnia estetyczny wygląd niezależnie od pory roku, dzięki czemu zielone przestrzenie są atrakcyjne nawet zimą.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA