PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zielone budownictwo odpowiedzią na rosnące potrzeby najemców

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 maj 2013 13:20

Zielone budownictwo odpowiedzią na rosnące potrzeby najemców

- W przypadku dużej podaży powierzchni biurowej kluczowe znaczenie ma właściwe zidentyfikowanie oczekiwań i potrzeb najemców. Większość firm poszukujących nowych przestrzeni biurowych w związku ze wzrostem zatrudnienia, zwraca uwagę na trzy czynniki: lokalizację, standard techniczny i warunki finansowe - uważa Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak. Jedyną odpowiedzią na wymagania najemców jest zielone budownictwo.

REKLAMA

 - Mając do wyboru szeroki wachlarz nowoczesnych lokali, najemcy wybierają te, które w podobnej cenie oferują więcej niż konkurencja.
Jeśli chodzi o lokalizację, najemcy zwykle przywiązują szczególna wagę do bliskości środków transportu publicznego, dostępu do usług towarzyszących oraz liczebności ogólnodostępnych miejsc parkingowych w okolicy. W przypadku Warszawy, zatłoczone centrum i nieprzejezdny w godzinach szczytu Mokotów, skłaniają najemców do poszukiwania obiektów w innych dzielnicach - np. na Żoliborzu, który do niedawna postrzegany był wyłącznie, jako dzielnica mieszkaniowa. Przewiduję, że trend poszukiwania nowych lokalizacji będzie się utrzymywać - mówi Marcin Antczak.

Dla najemców bardzo ważne są także kwestie techniczne, takie jak łatwość aranżacji przestrzeni, dostępność miejsc parkingowych oraz nowoczesne rozwiązania wentylacyjne. Jeśli chodzi o warunki finansowe kluczowe wydaje się być wysokość stawki czynszowej oraz opłaty eksplatacyjne.

- Odpowiedzią na wszystkie wymienione oczekiwania jest „zielone budownictwo" - realizacja projektów z dbałością zarówno o potrzeby najemców, jak i o środowisko naturalne i komfort pracowników. „Zielone" biurowce powstają z poszanowaniem zasady work-life balance, oferując pracującym w nich osobom przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjną, co dodatnio wpływa na ich samopoczucie i zwiększa wydajność. Za wyborem „zielonego" biura przemawia także możliwość znaczącego ograniczenia zużycia energii czy wody. W długofalowej perspektywie pozwala to zauważalnie obniżyć koszty funkcjonowania biura - komentuje wiceprezes FB Antczak.

Jednym z przykładów tego typu inwestycji jest Garden Plaza realizowany przez FB Antczak. Biurowiec będzie składał się z czterech kondygnacji naziemnych oraz garażu podziemnego z miejscami parkingowymi dla ponad 130 pojazdów. W bliskim otoczeniu budynku powstaną także zadaszone stanowiska dla rowerów. Całkowita powierzchnia najmu (GLA) wyniesie ok. 9000 mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • manuka 2013-05-15 15:23:30
    "Jeśli chodzi o warunki finansowe kluczowe wydaje się być wysokość stawki czynszowej oraz opłaty eksplatacyjne." - nie 'wydaje się' ale na pewno tak jest. Cena jest kluczowym dzisiaj elementem. Potem dopiero lokalizacja w rozumieniu komunikacji miejskiej i samochodowej wraz z dostępnością parkingów. A zielone rozwiązania są o tyle istotne dla najemców o ile w widoczny a nie tylko marketingowy sposób przekładają się na realne dla nich oszczędności. Na dziś zielone budownictwo to atut na rynku inwestycyjnym. Nie na rynku najmu. To się oczywiście zmieni ale za 5-10 lat.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA