PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zielone budynki nie muszą być droższe

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lis 2014 11:57

Zielone budynki nie muszą być droższe

Pierwsze inwestycje biurowe, w których wykorzystano na dużą skalę rozwiązania energooszczędne były zazwyczaj znacznie droższe od tych realizowanych w sposób tradycyjny. Dziś sytuacja radykalnie się zmieniła. - Różnica może wynosić tylko kilka procent, a czasem koszt budowy może wcale nie być wyższy. To niemalże rewolucja, bo jeśli dziś na rynku trwa walka o najemcę, deweloperzy starają się zachować jak najniższy czynsz - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Sławomir Lisiecki, współzałożyciel i partner w kancelarii Galt.

REKLAMA

- Budynki ekologiczne, nawet bez certyfikatów, są tańsze w eksploatacji. Oczywiście, jeszcze kilka lat temu koszty budowy takiej inwestycji były znacząco wyższe w stosunku do tradycyjnego biurowca. Z tego względu deweloper chciał sprzedać go za większą kwotę i aby to osiągnąć musiał mieć wyższe czynsze. Dziś jest inaczej. Jeśli od początku - od etapu planowania - projektujemy budynek jako energooszczędny, to jego budowa może być tylko niewiele droższa od tego bez nowoczesnych technologii - tłumaczy Sławomir Lisiecki.

Konkretne wartości uzależnione są od projektu budynku i zastosowanych w nich rozwiązań. Zdaniem przedstawiciela kancelarii Galt zdarzają się przypadki, w których koszt budowy nie jest wcale wyższy. To bardzo istotna kwestia przy trudnej sytuacji rynkowej, w której toczy się walka o jak najniższe stawki czynszów.

- Często dochodzimy do sytuacji, w której czynsz jest na tyle niski, że po prostu nie da się go opuścić. Wtedy budynki z certyfikatami wygrywają, bo mają znacznie niższe opłaty eksploatacyjne - tłumaczy Lisiecki.

Nie znaczy to jednak, że nowoczesny budynek z innowacyjnymi technologiami i z certyfikatem będzie zawsze cieszył się niskimi kosztami funkcjonowania. - W biurowcu możemy mieć doskonale skonfigurowany BMS (building management system), czyli system sterujący instalacjami elektrycznymi, wentylacyjnymi, grzewczymi czy chłodniczymi, ale nie będzie on spełniał swojej funkcji, jeśli najemcy nie będą stosować się do zaleceń zarządcy (np. zaczną otwierać okna pomimo włączonej klimatyzacji). To niszczy wysiłek zarządcy i znacznie podnosi koszty używania budynku - dodaje Sławomir Lisiecki.

Cała rozmowa ze Sławomirem Lisieckim już niebawem na Propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA