PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zielone certyfikaty mają wzięcie

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 paź 2016 11:37

Zielone certyfikaty mają wzięcie fot. Fotolia

Wśród inwestorów i najemców budynków rośnie popularność zielonego budownictwa. W 2016 r. liczba obiektów, którym przyznano ekologiczne certyfikaty wzrosła o 32 proc. według raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

REKLAMA

Zielone certyfikaty przyznawane są budynkom, które spełniają bardzo określone wymagania zrównoważonego budownictwa. Ich popularyzacja pozwala w znaczący sposób ograniczyć emisję CO2, zużycie odnawialnych zasobów energii oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza czy też zdrowia i samopoczucia ludzi korzystających z certyfikowanych obiektów.

Od 2010 roku, kiedy to w Polsce pierwszy budynek otrzymał świadectwo w systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) notuję się ciągły wzrost zarówno wydanych certyfikacji, których na obecną chwilę jest 437. Na podstawie danych z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika również, że w 2016 roku liczba budynków objętych certyfikacją wzrosła w naszym kraju do 328 obiektów co stanowiło wzrost o 32 proc.
w porównaniu do sytuacji rok wcześniej.

W Polsce liczba wydanych zaświadczeń przewyższa liczbę obiektów, które są nimi objęte. Jest to spowodowane tym, że niektóre projekty posiadają więcej niż jedno świadectwo budownictwa ekologicznego. Deweloperzy chcą by ich inwestycje posiadały ich kilka, a nasze produkty pomagają im w ich otrzymaniu – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału, Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce.

Najwięcej certyfikowanych budynków w Polsce bo aż 99 proc. ogółu jest w systemach BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) które przyznawane są przez brytyjską instytucję Building Research Establishment oraz w amerykańskim LEED. Oba zaświadczenia potwierdzają, że zarówno nowe jak i już istniejące budowle spełniają rygorystyczne standardy społeczne oraz te dotyczące środowiska. W ich ramach poddany ocenie jest wpływ na otoczenie i użytkowników obiektu, a także proces budowy. Dodatkowo analizowany jest komfort ludzi wewnątrz oraz generowany pobór energii i wody, a także czy materiały budowlane, z których został zbudowane były ekologiczne. Instytucje sprawdzają również czy prowadzona jest segregacja odpadów oraz wywóz zanieczyszczeń, a nawet lokalizacje, zarządzanie i dojazd do nieruchomości.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA