PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zielone umowy najmu przyszłością polskich nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 gru 2014 15:08

Zielone umowy najmu przyszłością polskich nieruchomości

Brak jasnych standardów i niechęć ze strony najemców to czynniki ograniczające zawieranie "zielonych umów najmu" na polskim rynku biurowym. Ich powstanie jest jednak konieczne, by wykorzystać potencjał tkwiący w coraz bardziej zaawansowanych technologicznie biurowcach. O tym, czym są zielone umowy najmu i jakie jest ich zastosowanie, rozmawiamy ze Sławomirem Lisieckim, współzałożycielem i partnerem w kancelarii Galt.

REKLAMA

Dziś ekologiczne inwestycje biurowe stają się coraz bardziej popularne wśród deweloperów. Skąd bierze się taka moda?

Deweloperzy od dawna zastanawiali się nad korzyściami, jakie niesie ze sobą budownictwo ekologiczne. Z tego powodu powstała moda na certyfikaty, dzięki czemu w Polsce realizuje się coraz więcej budynków ekologicznych. Dziś zielone budownictwo i certyfikaty przestają być traktowane jako gadżet, a stają się obowiązującym wymogiem. Świadczy o tym wiele czynników. Najważniejsze wydaje się być zainteresowanie funduszy inwestycyjnych. Coraz więcej podmiotów ma politykę, która traktuje priorytetowo obiekty z certyfikatami ekologicznymi. Podobnie zaczynają działać także najemcy. Coraz częściej szukając powierzchni biurowej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne, które mają ogromny wpływ na komfort pracy pracowników.

Którzy najemcy są najbardziej zainteresowani obecnością w ekologicznych biurowcach?

Generalnie możemy tu wyodrębnić dwie główne grupy. Po pierwsze to duże korporacje, które mają określoną politykę wewnętrzną. Kładą one duży nacisk na aspekty ekologiczne, dlatego chcą być w biurowcach z certyfikatami. Druga grupa to najemcy tradycyjni, wynajmujący średnio 200-300 mkw. powierzchni. Nie zawsze posiadają oni aspiracje ekologiczne, ale chcą po prostu jak najmniej płacić. Budynki ekologiczne są więc dla nich rozwiązaniem.

Budynki, które wykorzystują technologie energooszczędne są dla dewelopera bardziej wymagające pod względem nakładów finansowych od tradycyjnych. Czy firmy nie przenoszą tych kosztów na umowy najmu?

Budynki ekologiczne, nawet bez certyfikatów, są tańsze w eksploatacji. Oczywiście, jeszcze kilka lat temu koszty budowy takiej inwestycji były znacząco wyższe w stosunku do tradycyjnego biurowca. Z tego względu deweloper chciał sprzedać go za większą kwotę i aby to osiągnąć musiał mieć wyższe czynsze. Dziś jest inaczej. Jeśli od początku - od etapu planowania - projektujemy budynek jako energooszczędny, to jego budowa może być tylko niewiele droższa od tego bez nowoczesnych technologii.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • turtle ninja 2014-12-15 17:47:13
    Fantastycznie. Niechaj zieloni agenci zarobią zielone za wynajęcie zielonych budynków, zielonym najemcom. Ja dodałbym, że warto za zaoszczędzone zielone pomalować wszystko na zielono, najlepiej głęboki zielony. Jaka zielona wyspa, taki zielony klimat. Głęboki do bólu zielony. Jah Rastafari!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA