PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zielony układ

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sty 2015 13:08

Zielony układ

Liczba biurowców z „zielonymi" certyfikatami rośnie w Polsce w szybkim tempie, ale realne oszczędności, jakie zapewnia ich użytkowanie, to już zupełnie inna bajka. Eksperci twierdzą bowiem, że sam budynek to za mało. Kluczem do sukcesu jest najemca, a w zasadzie przestrzeganie przez niego pewnych zasad. Zasad, na straży których może stać zapis w umowie.

REKLAMA

Czym jest budynek energooszczędny? W wielkim uproszczeniu to zaawansowany technologicznie obiekt minimalizujący zużycie wody i energii elektrycznej, co potwierdza stosowny certyfikat. Do najpopularniejszych w naszym kraju należą LEED oraz BREEAM. Ale czy sam budynek i jego technologie to gwarancja sukcesu? - W biurowcu możemy mieć doskonale skonfigurowany system sterujący instalacjami elektrycznymi, wentylacyjnymi, grzewczymi czy chłodniczymi (BMS), ale nie będzie on spełniał swojej funkcji, jeśli najemcy nie będą stosować się do zaleceń zarządcy - tłumaczy Sławomir Lisiecki, współzałożyciel kancelarii Galt.

Najczęstszy błąd jest dość prozaiczny - otwieranie przez pracowników okien przy działającej klimatyzacji. To poważne straty finansowe dla najemcy i marnotrawnie pracy deweloperów włożonej w instalację wydajnych i ekologicznych technologii.

Postawić na kooperację
Ten błąd wynika z niewiedzy i braku właściwych przyzwyczajeń. Najemców trzeba edukować, żeby mieli świadomość, jak w pełni wykorzystać systemy zainstalowane w budynku. - To właśnie od dewelopera i zarządcy nieruchomości zależy to, jak bardzo świadomi będą najemcy - tłumaczy Michał Marszałek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.

Skandynawski deweloper wdrożył specjalny program edukujący najemców. Po raz pierwszy zastosował go we wrocławskim biurowcu Green Towers, a następnie poszerzył go o kolejne obiekty. - To przydatna inicjatywa, którą doceniają najemcy. Jeden z nich sam poprosił o zorganizowanie takiego szkolenia - dodał Marszałek. Do innych pomysłów należy m.in. system informacyjny składający się z monitorów prezentujących użytkownikom budynku aktualne zużycie energii. Skanska takie rozwiązanie zastosowała w warszawskim projekcie Atrium 1.

Znaczenie współpracy z najemcami w procesie certyfikacji łódzkiego biurowca Sterlinga Business Center podkreśla także spółka Hines. - Jeszcze przed tym procesem przyjęliśmy kilka praktyk, które, jak się później okazało, były bardzo dobrze ocenione przez asesorów przygotowujących certyfikację. Na przykład kupowaliśmy papier u lokalnych producentów, zadbaliśmy o segregację śmieci i zamontowaliśmy sprzęt elektryczny z wysoką oceną efektywności energetycznej. Jednocześnie przyjęliśmy zasadę stopniowego ograniczania zużycia energii i wody. Stawiamy konkretne cele, jak np. zmniejszenie zużycia wody o 2 proc. w ciągu roku - wylicza Tomasz Sasin, Sustainability Manager w Hines Polska.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA