PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zielony układ

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sty 2015 13:08

Zielony układ

Liczba biurowców z „zielonymi" certyfikatami rośnie w Polsce w szybkim tempie, ale realne oszczędności, jakie zapewnia ich użytkowanie, to już zupełnie inna bajka. Eksperci twierdzą bowiem, że sam budynek to za mało. Kluczem do sukcesu jest najemca, a w zasadzie przestrzeganie przez niego pewnych zasad. Zasad, na straży których może stać zapis w umowie.

REKLAMA

Czym jest budynek energooszczędny? W wielkim uproszczeniu to zaawansowany technologicznie obiekt minimalizujący zużycie wody i energii elektrycznej, co potwierdza stosowny certyfikat. Do najpopularniejszych w naszym kraju należą LEED oraz BREEAM. Ale czy sam budynek i jego technologie to gwarancja sukcesu? - W biurowcu możemy mieć doskonale skonfigurowany system sterujący instalacjami elektrycznymi, wentylacyjnymi, grzewczymi czy chłodniczymi (BMS), ale nie będzie on spełniał swojej funkcji, jeśli najemcy nie będą stosować się do zaleceń zarządcy - tłumaczy Sławomir Lisiecki, współzałożyciel kancelarii Galt.

Najczęstszy błąd jest dość prozaiczny - otwieranie przez pracowników okien przy działającej klimatyzacji. To poważne straty finansowe dla najemcy i marnotrawnie pracy deweloperów włożonej w instalację wydajnych i ekologicznych technologii.

Postawić na kooperację
Ten błąd wynika z niewiedzy i braku właściwych przyzwyczajeń. Najemców trzeba edukować, żeby mieli świadomość, jak w pełni wykorzystać systemy zainstalowane w budynku. - To właśnie od dewelopera i zarządcy nieruchomości zależy to, jak bardzo świadomi będą najemcy - tłumaczy Michał Marszałek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.

Skandynawski deweloper wdrożył specjalny program edukujący najemców. Po raz pierwszy zastosował go we wrocławskim biurowcu Green Towers, a następnie poszerzył go o kolejne obiekty. - To przydatna inicjatywa, którą doceniają najemcy. Jeden z nich sam poprosił o zorganizowanie takiego szkolenia - dodał Marszałek. Do innych pomysłów należy m.in. system informacyjny składający się z monitorów prezentujących użytkownikom budynku aktualne zużycie energii. Skanska takie rozwiązanie zastosowała w warszawskim projekcie Atrium 1.

Znaczenie współpracy z najemcami w procesie certyfikacji łódzkiego biurowca Sterlinga Business Center podkreśla także spółka Hines. - Jeszcze przed tym procesem przyjęliśmy kilka praktyk, które, jak się później okazało, były bardzo dobrze ocenione przez asesorów przygotowujących certyfikację. Na przykład kupowaliśmy papier u lokalnych producentów, zadbaliśmy o segregację śmieci i zamontowaliśmy sprzęt elektryczny z wysoką oceną efektywności energetycznej. Jednocześnie przyjęliśmy zasadę stopniowego ograniczania zużycia energii i wody. Stawiamy konkretne cele, jak np. zmniejszenie zużycia wody o 2 proc. w ciągu roku - wylicza Tomasz Sasin, Sustainability Manager w Hines Polska.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA