PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ziemia obiecana

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 gru 2013 09:36

Ziemia obiecana

Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę… Dzisiaj te słowa z powieści Władysława Reymonta „Ziemia Obiecana", a przynajmniej zawarty w nich entuzjazm, można by przypisać władzom Łodzi, które podejmują wyzwanie stworzenia nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się aglomeracji położonej w samym centrum Europy. Inwestorzy długo wyczekiwali na perspektywy, jakie otworzy przed nimi to miasto. Czy się doczekali?

REKLAMA

Co z tą Łodzią 
Trzecie pod względem liczby ludności miasto w Polsce, centralnie położone na przecięciu głównych korytarzy transportowych Europy, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, do tej pory nie wykorzystywało swojego potencjału. Upadek przemysłu włókienniczego, historycznie profilującego miasto, jak też brak nowych inwestycji, dających alternatywne zatrudnienie, spowodowały wieloletni marazm, którego skutkiem jest utrzymujące się od lat wysokie bezrobocie i systematycznie zmniejszająca się liczba mieszkańców. Jak podaje GUS, tylko od września 2011 do września 2012 roku ubyło blisko 6 tysięcy łodzian, czyli 0,8 proc. wszystkich mieszkańców. Co więcej, w tym roku Łódź znalazła się na drugim miejscu pod względem poziomu bezrobocia, wśród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.

To wszystko dzieje się między innymi dlatego, że przez wiele lat Łodzi nie udawało się pozyskać znaczących inwestorów. Choćby ostatnio miasto przegrało w staraniach o firmę IBM, która zamiast Łodzi zdecydowała się na otwarcie centrum usług w Katowicach. Wśród niewątpliwych osiągnięć miasta jest jednak inwestycja indyjskiego potentata branży BPO - Infosysa. - W przypadku Infosys mieliśmy po prostu szczęście, w przypadku IBM go nam zabrakło - mówi Tomasz Sadzyński, prezes zarządu Łódzkiej SSE. - Ale do tej konkurencji międzynarodowej trzeba przystępować, bo za którymś razem uda się ją wygrać - dodaje.

Do tej pory na łódzkim rynku nieruchomości brakowało najemców, trudno więc było zachęcić do inwestowania w nowe obiekty. Tworzyło się błędne koło - najemcy wybierali inne miasta, które miały już gotową ofertę. Czy teraz miasto jest gotowe na wejście wielkiego gracza? - Łódź, Poznań czy Katowice decydowały się na „skokowe inwestycje", związane z konkretnym zapotrzebowaniem. Teraz może się jednak okazać, że większy inwestor, który chciałby zaistnieć w Łodzi, nie będzie mógł znaleźć dla siebie odpowiedniej powierzchni - mówi Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland. - Tymczasem praktyka pokazuje, że obecność dużego inwestora działa niekiedy jak koło zamachowe, przyciągające kolejne firmy - dodaje.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA