PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Źle skonstruowane umowy najmu znacznie zwiększają ryzyko inwestorów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 kwi 2012 09:03

Źle skonstruowane umowy najmu znacznie zwiększają ryzyko inwestorów

Nieruchomości komercyjne w Polsce często mają bardzo słabo skonstruowane umowy najmu w porównaniu choćby z rynkiem w Wielkiej Brytanii. Inwestowanie w nieruchomości w Polsce staje się przez to mniej atrakcyjne i niesie dużo większe ryzyko dla inwestorów - twierdzi Mateusz Siejka, członek zarządu Bywater Properties.

REKLAMA

- Problemem w Polsce są źle skonstruowane zapisy umowne. Na rynku brytyjskim, jak ktoś kupuje nieruchomość przy 6-proc. stopie zwrotu to wie, że rzeczywiście takiej stopy zwrotu powinien się spodziewać. W Polsce często wygląda to tak, że przy stopie zwrotu 8 procent, realna stopa zwrotu dla inwestora wynosi 6 proc. Różnicę pochłaniają wydatki na poczet utrzymania obiektu, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie - koszty, które powinny być pokrywane przez najemców. Takie niejasności wynikają często dopiero w trakcie procesu due diligence.

Obrót nieruchomościami w takiej sytuacji jest dużo trudniejszy - trzeba być specjalistą i znać rynek od podszewki, żeby na inwestowaniu w nieruchomości nie stracić - uzasadnia Mateusz Siejka. - Polskie umowy najmu trudniej jest przez to wycenić, trudniej jest więc wycenić całą nieruchomość. To obniża atrakcyjność sektora nieruchomosci dla prywatnych inwestorów, znacznie łatwiej wycenić bowiem opłacalność obligacji czy lokat bankowych - dodaje.

W Wielkiej Brytanii jest wielu prywatnych nabywców, którzy nie obawiają się kupować niewielkich nieruchomości komercyjnych, nawet w ramach aukcji. Tamtejszy rynek jest bowiem bardzo przejrzysty - łatwo skalkulować przychód, koszty, stopy zwrotu, ponieważ umowy są standaryzowane.

Firma Bywater Properties jest inwestorem na rynku nieruchomości biurowych i handlowych. Oprócz inwestowania, firma specjalizuje się w zarządzaniu obiektami. - Kupujemy nieruchomość z problemami czy z potencjałem, a potem staramy się aktywnie nią zarządzać: zmieniać struktury umów najmu, przeprowadzać modernizacje i remonty, słowem - zwiększać aktywnie wartość nieruchomości, a nie tylko nią administrować - mówi Mateusz Siejka.

Bywater Properties została założona w 2002 r. Pierwsze nieruchomości w Polsce nabywała w latach 2006-2009. Obecnie do spółki należy 16 obiektów komercyjnych w Polsce i w Wielkiej Brytanii, z czego sześć znajduje się w naszym kraju. Są to trzy obiekty pod wynajem w Trójmieście, z czego jeden to niewielki obiekt handlowy w Gdyni, Pasaż Handlowy Bosman (główni najemcy to Jeronimo Martins, HDS, Pepco), obiekt biurowy w centrum Szczecina, Centrum Biurowe Maris (6 tys. mkw. biur klasy A), Centrum Biurowe Cytadela w Poznaniu (blisko 2 tys. mkw. biur) oraz podobny do gdyńskiego obiekt handlowy w Jeleniej Górze, Pasaż Handlowy Zabobrze. Wartość polskich nieruchomości firmy to około 30-35 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA