PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoto dla zuchwałych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 cze 2016 13:12

Złoto dla zuchwałych fot. Shutterstock

Domy seniora, akademiki, centra danych... Do niedawna na takie inwestycje decydowało się niewielu graczy rynku nieruchomości. Dziś coraz częściej słychać, że to dobra alternatywa na przyszłość.

REKLAMA

Hotel Polonez w Poznaniu przez długie lata służył turystom odwiedzającym stolicę Wielkopolski. W 2012 roku właściciel, Grupa Orbis, podjął jednak decyzję o zamknięciu. Budynek szybko znalazł nabywcę – firmę Griffin Real Estate, znaną wówczas z dużych projektów komercyjnych w centrum Warszawy.

Nowy właściciel zaskoczył. Zamiast burzyć i budować nowoczesny biurowiec, ruszył z modernizacją. Ale zamiast nowoczesnego hotelu postawił na... prywatny akademik. To była jedna z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce.

Przemysław Krych, prezes Griffin RE zapewnia, że decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Ponad 300 pokoi znalazło mieszkańców. Bogatsi studenci, szczególnie spoza Polski, chcieli żyć w dobrych warunkach za niewielką dla nich cenę.

Dobry początek

Sukces Poloneza przetarł drogę kolejnym projektom. Griffin otworzył następne akademiki w Łodzi i Lublinie. - W większości naszymi obiektami zainteresowani są obcokrajowcy. W Lublinie 90 proc. najemców to studenci z Tajwanu. Z kolei w Łodzi wynajmują głównie studenci medycyny ze Skandynawii – informuje Przemysław Krych.

To początek wielkiej, ogólnopolskiej sieci. Griffin przygotowuje się do rozpoczęcia nowych projektów w Trójmieście, Szczecinie, Toruniu czy Rzeszowie. Rozmach Griffina nie dziwi ekspertów.

Jak rodzi się potrzeba

Zainteresowanie nietypowymi inwestycjami ma kilka źródeł. Jednym z nich są spadające stopy zwrotu z tradycyjnych inwestycji. Duża podaż nowych projektów często przewyższająca popyt ze strony najemców, przy utrzymujących się wysokich cenach za najlepsze nieruchomości powoduje, że funduszom coraz trudniej robi się zakupy. Zjawisko to doskonale widać w segmencie centrów handlowych i biurowców na rozwiniętych rynkach Francji czy Wielkiej Brytanii. Dlatego największe firmy inwestycyjne poszukują alternatywnych produktów.

Stąd prywatny kapitał coraz chętniej pojawia się na scenie usług gwarantowanych dotychczas przez państwo. Kupuje domy spokojnej starości czy centra medyczne, gwarantując zdecydowanie wyższy standard usług przyciągają nieco bogatszych klientów.

Czy takie projekty stają się interesujące? Tak! W raporcie PwC „Emerging Trends in Real Estate” pojawiło stwierdzenie „Projekty mieszkań na wynajem i zakwaterowania studentów stały się jednym z głównych rynków inwestycyjnych w branży nieruchomości”. Zgodziło się z nim aż 60 proc. badanych inwestorów.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA