PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoto i platyna dla biurowych inwestycji Skanska

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 lis 2014 13:29

Złoto i platyna dla biurowych inwestycji Skanska

Atrium 1 zdobył platynowy certyfikat LEED. Warszawski projekt uzyskał największą liczbę punktów wśród polskich biurowców certyfikowanych w LEED 2009. Certyfikatem złotym wyróżniono w ostatnich miesiącach budynek Green Day z Wrocławia. Deweloperem obu budynków jest Skanska Property Poland, która ma na swoim koncie ponad 130 000 mkw. certyfikowanej powierzchni biurowej w 6 projektach w 4 miastach w Polsce.

REKLAMA

5 000 pracowników w dwa lata wybudowało budynek, który dziś jest jednym z najbardziej zaawansowanych środowiskowo projektów Europy Środowo-Wschodniej. Kompleks oddano do użytku w styczniu tego roku, już z nowym właścicielem - niemieckim funduszem Deka Immobilien. Nagrodzony złotym certyfikatem Green Day jest niemal w 100 proc. wynajęty i sprzedany inwestorowi - Investec GLL Global Special Opportunities Real Estate Fund (zarządzanemu przez Investec Bank PLC and GLL Real Estate Partners GmbH) na długo przed ukończeniem.

- Złoto i platyna dla zrealizowanych przez nas budynków to efekt konsekwentnej strategii zrównoważonego rozwoju Skanska. To jeden z fundamentów naszej globalnej filozofii, która ma na celu minimalizowanie wpływu projektów firmy na środowisko. Zaledwie 5-6 lat temu, kiedy wprowadzaliśmy standardy zrównoważonego budownictwa do Polski, niewiele było tu jeszcze wiadomo o certyfikacji. Dziś Polska jest jednym z liderów certyfikacji środowiskowej w Europie - i to cieszy - komentuje Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.

W 2012 roku Skanska była pierwszą w Polsce firmą, która zdobyła dla swojego budynku platynowy certyfikat LEED. Był to budynek Green Towers we Wrocławiu. Dziś projekty Skanska to ponad 130 000 mkw. certyfikowanej powierzchni biurowej. W czterech miastach Polski otrzymały w sumie siedem certyfikatów LEED Core&Shell na dwóch najwyższych poziomach. Sześć kolejnych projektów - w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie jest precertyfikowanych. Wszystkie również otrzymają certyfikaty LEED Gold lub Platinum.

Najnowsza „platyna" - Atrium 1, w liczbach: zielone rozwiązania przekładają się tu na potencjalne oszczędności zużycia energii o 39,7 proc. oraz wody o 60 proc. w porównaniu do budynków referencyjnych. Dodatkowo, budynek emituje 40 proc. mniej dwutlenku węgla, jest w 100 proc. zasilany z odnawialnych źródeł, a 95 proc. zużytych do budowy materiałów zostało poddane recyklingowi. Zwrot zielonej inwestycji obliczony jest na 6-7 lat.

Wyróżniony złotem Green Day podobnie wyposażony jest w systemy redukujące zużycie energii oraz wody. Oba budynki zlokalizowane są w sercach miast. Na liście udogodnień znajdują się również parkingi dla rowerów, szatnie z prysznicami dla rowerzystów czy punkty do ładowania aut elektrycznych.

Obecnie właścicielem budynku Green Day jest Investec GLL Global Special Opportunities Real Estate Fund, zarządzany przez Investec Bank PLC and GLL Real Estate Partners GmbH. Atrium 1 należy do Deka Immobilien.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Junak 2014-11-13 16:54:38
    Tak, to cudo architektury. Ze stodołą na dachu żeby było przaśnie i ekologicznie. Aż słoma tam wystaje z okien i dachu!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA