PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany w systemie podatkowym ostudziły nastroje inwestorów

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 lut 2017 14:37

Zmiany w systemie podatkowym ostudziły nastroje inwestorów Monika Rajska-Wolińska MRICS, partner zarządzający Colliers International w Polsce

Mimo niepewnej sytuacji politycznej w Europie wywołanej Brexitem i zbliżającymi się wyborami narodowymi, perspektywy dla inwestycji na rynkach nieruchomości w UE są wciąż bardzo obiecujące. Dotyczy to także polskiego rynku mimo, że zmiany w systemie podatkowym ostudziły nastroje inwestorów - wynika z najnowszego badania RICS.

REKLAMA

Nastroje na rynku najmu

Wyniki okresowej ankiety RICS, badającej nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w IV kw. 2016, wskazują na wyhamowanie, kolejny kwartał z rzędu, wzrostu popytu na rynku najmu. Zgodnie z badaniem RICS popyt ze strony najemców nadal rośnie w sektorach biurowym i magazynowym podczas gdy popyt na powierzchnię handlową zaznaczył spadek.

Wzrosła także dostępność powierzchni na wynajem choć dynamika wzrostu nieznacznie się osłabiła, w porównaniu do poprzedniego kwartału, i to w każdym obszarze rynku. Tym niemniej w sektorach biurowym oraz handlowym wzrost podaży wciąż wyprzedza ten dotyczący popytu.

Właściciele nieruchomości w IV kw. ponownie zwiększyli wartość pakietów zachęt oferowanych najemcom, przyczyniając się tym samym do kontynuacji trwającej nieprzerwanie od 2011 r. serii wzrostów.

W sektorze biurowym odnotowano dalszy silny wzrost liczby rozpoczętych nowych inwestycji, podczas gdy aktywność w obszarze budownictwa w segmentach handlowym i magazynowym rynku była znacznie bardziej ograniczona.

Oczekiwania co do wzrostów wartości czynszów pozostają w negatywnym obszarze dla całego sektora biurowego, z prognozowanymi większymi spadkami przede wszystkim w odniesieniu do lokalizacji drugorzędnych niż tych typu prime. Oczekuje się, że nieznacznie dodatni wzrost czynszów nastąpi w sektorze najlepszych nieruchomości handlowych.

Indeks nastrojów najemców spadł do -13, z -6 w III kw. nieprzerwanie sygnalizując nieznaczne pogorszenie ogólnych warunków na rynku najmu.

Nastroje na rynku inwestycyjnym

Najnowsze dane RICS pokazują spadek zapytań inwestycyjnych (mierzonych w kategorii bilansu netto), po raz pierwszy od 2012 r. Popyt na nieruchomości ze strony inwestorów utrzymywał się na bardziej lub mniej płaskim poziomie w sektorze biurowym ale w sektorach handlowym i magazynowym odnotował spadek. Osłabieniu uległ również popyt ze strony inwestorów zagranicznych, którego spadek zasygnalizowano we wszystkich sektorach rynku. Według nieoficjalnych informacji przyczyniły się do tego zmiany w polskim systemie podatkowym.

Podaż nieruchomości na cele inwestycyjne pozostała bez większych zmian w IV kw. i był to pierwszy od czterech kwartałów, w którym nie został zasygnalizowany wzrost.

Oczekiwane wzrosty wartości kapitałowych w perspektywie dwunastu miesięcy poddane zostały korekcie w dół dla wszystkich drugorzędnych nieruchomości w stosunku do III kw., z ogólnie negatywnymi prognozami dla całego rynku. Jedynymi obszarami, w stosunku do których oczekiwany jest marginalny wzrost cen w ujęciu rocznym, są najlepsze nieruchomości handlowe i magazynowe.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUDPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA