PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zrównoważone budownictwo to nie tylko moda, ale oszczędność

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 maj 2014 12:57

Zrównoważone budownictwo to nie tylko moda, ale oszczędność

Górnośląski Park Przemysłowy to jeden z przykładów na to, jak wielkie znaczenie dla inwestycji biurowych ma wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Mirosław Czarnik, prezes zarządu GPP oraz jeden z prelegentów sesji nieruchomościowych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 tłumaczy, że zrównoważone budownictwo przestało być już tylko modą, a stało się bardzo ciekawym rozwiązaniem biznesowym.

REKLAMA

Śląsk na coraz większą skalę przyciąga firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Czy region ma duży potencjał dla rozwoju inwestycji biurowych?

Przyrost procentowy osób pracujących w branży BPO, R&D, IT i SSC na Śląsku jest obecnie największy w kraju. Regionalne ośrodki akademickie kształcą wysoko wykwalifikowaną kadrę, a koszty funkcjonowania tu są relatywnie niższe niż w innych dużych Polskich miastach. To zachęca największe międzynarodowe firmy, takie jak np. ING Services Polska czy IBM, do lokowania swoich biur w naszym mieście.

Właśnie to powoduje, że widzimy bardzo duże zainteresowanie naszymi powierzchniami biurowymi. Obecnie działa już pierwszy etap GPP Business Park. Myślimy o rozbudowie kompleksu o kolejne biurowce. Drugi budynek - Stern - zostanie oddany do użytkowania w maju, a trzeci - Alder - we wrześniu tego roku.

Atutem GPP Business Park jest formuła w której projekt jest realizowany - parku biznesowego. Daje to najemcom możliwość zwiększania powierzchni w miarę potrzeb, komfort pracowników jest wyższy, a to przekłada się na 20-40 proc. wzrost ich wydajności przy dużo niższych kosztach mediów.

Pierwszy biurowiec działający w ramach GPP Business Park wykorzystuje szereg ekologicznych rozwiązań. Jak to przekłada się na koszty związane z eksploatacją budynku?

Powierzchnia najmu budynku Goeppert-Mayer będącego pierwszą fazą budowy kompleksu biurowego GPP Business Park to 7500 mkw. Obecnie budynek wynajęty jest w 95 proc. Firmy, które zajmują największe powierzchnie w Goeppert-Mayer to ING Services Polska Sp. z o.o., Ericsson Sp. z o.o., ABB Sp. z o.o., TAX CARE S.A., EPSTIM Sp. z o.o. oraz KPFK dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Nasz budynek jest przykładem, że zrównoważone budownictwo to nie tylko moda, ale przede wszystkim oszczędność. Zastosowane w nim technologie pomagają osiągnąć do 60 proc. oszczędności w kosztach mediów w stosunku do referencyjnych budynków klasy A. Na szczególną uwagę zasługuje system trigeneracji, dzięki któremu na miejscu produkujemy energię elektryczną, ciepło i chłód z gazu ziemnego.

W budynku zastosowano także energooszczędne oświetlenie, które zintegrowane jest z zewnętrznymi żaluzjami oraz tzw. głowicą pogodową. Dzięki temu inteligentnie sterujemy oświetleniem maksymalizując ilość światła naturalnego oraz poprawiając komfort użytkowników.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA