PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

128 mld euro mogą wynieść tegoroczne obroty na europejskim rynku inwestycji w nieruchomości

  • Autor: Cushman & Wakefield
  • 26 sty 2012 11:14

128 mld euro mogą wynieść tegoroczne obroty na europejskim rynku inwestycji w nieruchomości

W ostatnim kwartale 2011 roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie był wyższy od oczekiwań i wzrósł o 17,7 proc., osiągając poziom 36,8 mld euro. Wartość inwestycji za cały ubiegły rok wzrosła w porównaniu z 2010 rokiem o 7,8 proc. do 126,2 mld euro - wynika z informacji firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Za wzrost wolumenu inwestycji odpowiadają głównie inwestorzy zagraniczni, których aktywność w ciągu roku wzrosła o 16,2 proc., dzięki czemu ich udział w rynku zwiększył się z poziomu 33,2 proc. w 2010 roku do 35,8 proc. Wartość inwestycji podmiotów krajowych zwiększyła się o 3,6 proc. w porównaniu z 2010 rokiem.

Największym zainteresowaniem nadal cieszyły się najważniejsze rynki, tj. Wielka Brytania, Niemcy i Francja, na które przypadło 61,4 proc. wartości wszystkich inwestycji w ubiegłym roku.

Przewidzenie spadku udziału krajów PIIGS (Portugalii, Włoch, Irlandii, Grecji i Hiszpanii) w rynku inwestycyjnym było stosunkowo łatwe. Wartość inwestycji w tych krajach zmniejszyła się w ciągu roku o 25,9 proc., podczas gdy pozostałe państwa strefy euro odnotowały wzrost o 17,7 proc.

Największy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano na rynkach wschodzących. W grupie 10 państw o najwyższym wzroście wolumenu inwestycji w ubiegłym roku znalazło się 7 rynków z Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgaria, Estonia, Słowacja, Czechy, Węgry, Rosja i Chorwacja. W pierwszej dziesiątce uplasowały się tylko trzy kraje z Europy Zachodniej, tj. Szwajcaria, Dania i Francja.

Profil ryzyka wśród inwestorów jednak wyraźnie się zmieniał w ciągu roku. Wolumen inwestycji na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej wzrósł o 75 proc. w 2011 roku, natomiast w Europie Zachodniej zwiększył się zaledwie o 2,8 proc. Niemniej w drugim półroczu wartość obrotów na rynkach zachodnich wzrosła o 19,7 proc., a w Europie Środkowo-Wschodniej praktycznie się nie zmieniła (0,1 proc.) ze względu na większą ostrożność kupujących w obliczu pogłębiającego się kryzysu zadłużenia strefy euro.

Pomimo tego wolumen inwestycji w Europie Środkowej wzrósł o 115,7 proc., a udział tego rynku wyniósł 4,7 proc. i był najwyższy w historii. Wynikało to z faktu, że inwestorzy zaczęli inaczej oceniać realny poziom ryzyka w tym regionie i byli zainteresowani rynkami oferującymi odpowiednie aktywa i potencjał wzrostu.

Wolumen obrotów w Skandynawii nie uległ większym zmianom przy silnym popycie i ograniczonej podaży aktywów. Wartość inwestycji zmniejszyła się tylko w Finlandii, natomiast wzrosła w Norwegii, Szwecji, a zwłaszcza w Danii.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA