PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

200 mln zł dofinansowania dla branży tekstylno-odzieżowej

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2015 15:48

200 mln zł unijnego dofinansowania na badania i rozwój otrzyma w latach 2014-20 przemysł tekstylno-odzieżowy. Pieniądze mogą trafić na badania dotyczące m.in. "inteligentnych" tekstyliów czy wyrobów tekstylnych wspomagających rolnictwo, transport czy budownictwo.

REKLAMA

INNOTEXTILE - program sektorowy dla branży odzieżowo-tekstylnej został bardzo wysoko oceniony i zatwierdzony do realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) - poinformowała w poniedziałek PAP Aleksandra Krysiak - dyrektor PIOT-Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego, który przygotował program.

Według niej wartość programu to 400 mln zł - 200 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój" - drugie tyle wyłożyć będą musiały polskie firmy lub konsorcja, które w konkursach ogłaszanych przez NCBiR będą starać się o unijne dofinansowanie.

PIOT zrzeszający kilkadziesiąt firm z całego kraju przy udziale instytutów naukowo-badawczych, uczelni oraz PWC Polska, przygotował projekt programu sektorowego finansującego prace badawczo-rozwojowe dla przemysłu tekstylno-odzieżowego. Nowy program skierowany jest do przedsiębiorców lub konsorcjów naukowo-przemysłowych.

Jak podkreśla prezes PIOT Tadeusz Wawrzyniak środki unijne skierowane zostaną bezpośrednio do przedsiębiorstw na realizację działań podnoszących konkurencyjność sektora poprzez innowacyjne zastosowanie nowych lub znacznie ulepszonych technologii.

"Przyznany program to szansa dla firm sektora, jednostek naukowo - badawczych, ale przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które zrzeszamy, na dynamiczny rozwój i wzrost konkurencyjności. To też szansa na ich aktywny udział w globalnym rynku obrotu odzieżą i tekstyliami" - ocenił Wawrzyniak.

Jego zdaniem sektor, który w ostatnich latach wykonał milowy krok w zakresie wdrażania nowych technologii dzięki dedykowaniu mu programu INNOTEXTILE będzie miał szansę na wdrożenie technologii na najwyższym światowym poziomie i przeprowadzenie wielu nowych innowacyjnych działań z zakresu badań i rozwoju.

W programie wskazano siedem obszarów badawczych, na które powinny zostać przeznaczone środki unijne w latach 2014-2020 z NCBiR. Wśród nich jest m.in.personalizacja projektowania wyrobów odzieżowych, indywidualizacja wzornictwa tekstyliów i produkcja na zamówienie indywidualnego klienta.

Badania mają dotyczyć także rozwoju informatycznych systemów projektowania i konstruowania odzieży, wyrobów tekstylnych z wbudowanymi systemami monitoringu parametrów fizjologicznych użytkownika, a także tekstyliów specjalnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA