PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

4,5 mld zł na Czerwone Torebki - zobacz film

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 paź 2012 10:30

4,5 mld zł chce zainwestować spółka Czerwona Torebka SA w budowę sieci ponad 1880 pasaży handlowych o łącznej powierzchni najmu ponad 1,2 mln mkw. Taka liczba obiektów ma powstać do 2021 roku. Potencjał polskiego rynku poznańska firma, której założycielem i większościowym akcjonariuszem jest znany w branży handlowej Mariusz Świtalski, ocenia jednak na znacznie większą liczbę obiektów, tj. 4500.

REKLAMA

Czerwone Torebki szybko zapełniają polską mapę obiektów handlowych, a do ich realizacji zachęcają wyniki finansowe firmy. W I połowie 2012 roku spółka miała 37,7 mln zł przychodów wobec 33,9 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej, co oznacza wzrost o 11,2 proc. Zysk netto przekroczył 13,2 mln zł na koniec czerwca 2012 roku i był o 84,2 proc. wyższy w ujęciu rocznym.

- Tylko w tym roku spółka Czerwona Torebka planuje oddać do użytku 65 pasaży handlowych - zapowiada Ireneusz Kazimierczyk, prezes zarządu Czerwonej Torebki. Plan na lata następne to 125 i 180 obiektów. Po nabraniu rozpędu spółka chce uruchamiać ok. 200 minigalerii rocznie.

Dotychczas spółka uruchomiła 22 pasaże, kolejnych 11 otrzymał pozwolenie na użytkowanie, a 46 jest na różnych etapie zaawansowania prac.

Czerowna Torebka finansuje budowę sieci pasaży handlowych kapitałem własnym oraz kredytami bankowymi. - W tej chwili kończymy budowanie konsorcjum bankowego - zdradza Ireneusz Kazimierczyk. Podkreśla, że w obszarze finansowania panuje pewna niepewność, ale firmie udaje się pozyskać środki na budowę. - Jeśli projekt jest dobry, sam się broni w bankach - zaznacza.

Po pieniądze na inwestycje spółka może udać się na warszawską giełdę. Prezes Kazimierczyk podkreśla, że oferta publiczna jest jedną z rozważanych opcji, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Oferta pasaży handlowych Czerwona Torebka jest skierowana do małych i średnich miast i miejsc, w których odbywa się intensywny ruch samochodowy lub pieszy. Są to m.in. osiedla mieszkaniowe czy okolice supermarketów.

Jak zapewnia Ireneusz Kazimierczyk, spółka nie ma problemu z pozyskiwaniem gruntów pod planowane inwestycje. - Nie wchodzimy w obszar ekspansji dużych sieci dyskontowych czy supermarketów. Dla naszych projektów wystarczająca powierzchnia działki to 1,5 tys. mkw. i takie grunty mamy już zabezpieczone na następny rok - wyjaśnia.

Pasaże, które buduje mają jednokondygnacyjną konstrukcję, złożoną z powtarzalnych modułów o powierzchni ok. 60 mkw. oraz osobnymi wejściami i oświetlonymi parkingami.

Czerwona Torebka realizuje swoją strategię, nie bacząc na konkurencję. Zdaniem zarządu spółki na polskim rynku nie ma konkurencji, która stanowiłaby istotne zagrożenie dla jej planów. Mimo że pojawiają się firmy potencjalnie zainteresowane podobnymi inwestycjami, jedynie częściowo wpisują się one w strategię spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA