PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

60 tys. polskich firm działa w systemie franczyzowym

 • Autor: Propertynews.pl
 • 30 gru 2014 09:12

W Polsce na zasadzie franczyzy działa już ponad 60 tys. firm i liczba ta stale rośnie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te systemy franczyzowe, które nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych oraz oferują szybki okres zwrotu.

REKLAMA

Rosnąca popularność systemu franczyzowego wynika przede wszystkim z tego, iż umożliwia franczyzobiorcy działanie pod znaną na rynku marką franczyzodawcy, wg określonych przez niego i sprawdzonych zasad. Dodatkowo, młode firmy mają dostęp do cennego know-how. Sektorem, w którym taki model prowadzenia biznesu cieszył się do tej pory największą popularnością, był handel. Jednak koszt uruchomienia takiej działalności w systemie franczyzowym jest dosyć wysoki. Dlatego franczyzobiorcy coraz częściej decydują się na prowadzenie firm usługowych, które w praktyce wymagają mniejszych nakładów kapitału. Tu największą popularnością cieszy się edukacja, usługi dla firm (B2B) oraz pośrednictwo finansowe. Duże znaczenie kosztu uruchomienia nowej firmy potwierdzają także badania.

Według serwisu „Franczyza w Polsce" znaczna część respondentów zwraca uwagę na okres zwrotu takiej inwestycji. Aż 60 proc. z nich oczekuje, że potrwa on maksymalnie do 18 miesięcy, z czego ponad połowa chciałaby aby było to od 6 m-cy do roku. Jednak w praktyce biznesowej czas ten przyjmuje się średnio na 2 do 3 lat. Co ciekawe, w niektórych przypadkach nawet 5 lat, nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak taki czas zwrotu inwestycji jest w stanie zaakceptować tylko 8,1 proc. badanych.

Założenie firmy w systemie franczyzowym nie różni się zasadniczo od uruchomienia klasycznej działalności gospodarczej.

- Tutaj również są potrzebne odpowiednie zezwolenia czy koncesje, jeśli wymaga tego specyfika danej branży. Na długość załatwiania wszystkich formalności wpływ ma również sam franczyzodawca - wyjaśnia Paweł Słowiakowski z LepszaOferta.pl, firmy działającej m.in. jako franczyzodawca.

Przykładowo, czas potrzebny na dołączenie do popularnej sieci fast food może wynieść nawet 16 miesięcy. Ponadto, według badań Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych, Polacy są najbardziej zainteresowani systemami, które nie wymagają od nich zbyt dużych inwestycji. Trzy czwarte ankietowanych stwierdziło, że wkład własny nie powinien wynosić więcej niż 70 tys. zł.

Na rynku istnieją również systemy, w których opłaty początkowe są ograniczone do minimum lub wręcz proponują udział w swoim systemie franczyzowym bez jakichkolwiek inwestycji. Przedsiębiorca musi jedynie ponieść opłaty związane ze zwykłym uruchomieniem działalności gospodarczej, a w przypadku jej posiadania, nawet to nie jest konieczne.

 • 1
 • 2
 • mistres 2015-01-25 02:14:12
  Gdyby zliczyć wszystkie inne systemy partnerskie, choćby w branży finansowej, byłoby jeszcze więcej. A akurat partnerstwo w tej branży, chociaż nie stricte franczyza, wciąż ma duże możliwości rozwoju i ruszania ze swoim biznesem niewielkim kosztem.
 • Absolwent 2014-12-30 10:25:47
  Ta informacja pokazuje bolesną rzeczywstość, gdy idzie o potencjał innowacyjny organizatorów życia gospodarczego. A przecież to tylko obszar handlu i usług, czyli obszary niskiego poziomu wartości dodanej. O franczyzie w obszarze produkcji (poza produkcją kodu w językach programowania stworzonych poza poza Polską). Metoda "kopiuj-wklej" nie ma nic wspólnego z budową innowacyjnej gospodarki. Co na to PARP i jej wizja "innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy"?
  Co na to kierownictwa wszelakich centrów naukowo-badawczych, centrów technologii, PAN, insytytutów, platform innowacji, autostrad innowacji, inkubatorów przedsiębiorczości, ośrodków doradztwa biznesowego itp. organizacji finansujących swoje wynagrodzenia ze środków publicznych? Nic. No cóż, w tej sytuacji zbliża się moment, w którym trzeba będzie wstrzymać dostęp do źródeł finansowania tego cyrku.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA