PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

850 tys. mkw. sklepów w budowie

  • Autor: Tomasz Starzyk, Bisnode
  • 23 paź 2015 09:01

850 tys. mkw. sklepów w budowie Doskonała kondycja finansowa w bezpośredni sposób wpływa na rosnącą liczbę galerii handlowych. Fot. Fotolia

W Polsce w budowie jest 850 tys. mkw. sklepów. Na tym nie koniec, bowiem tylko w Warszawie w 2015 roku miała się rozpocząć budowa galerii mieszczących łącznie 150 tys. mkw. sklepów - wynika z danych Bisnode Polska.

REKLAMA

Największe sieci handlowe w Polsce mają się dobrze. Nieco ponad 70 proc. z badanych firm z tej branży znajduje się w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej, w tym 43 proc. w bardzo dobrej - wynika z danych Bisnode Polska.

W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to wzrost podmiotów w bardzo dobrej i dobrej kondycji o 3 proc. Oznacza to, nieco ponad jedna trzecia z nich jest w słabej i bardzo złej kondycji finansowej, w tym 17 proc. w bardzo złej.

Potwierdzeniem tego są dane finansowe. Uwzględnione w analizie podmioty w 2014 roku zwiększyły swój przychód o ponad 17 proc., a w porównaniu do 2012 roku o 37 proc. Jednocześnie zwiększyły swój zysk w 2014 roku o 17 proc., a w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat o 32 proc.

Doskonała kondycja finansowa, w bezpośredni sposób wpływa na rosnącą liczbę galerii handlowych. Polacy kochają galerie handlowe. Nie dziwi więc fakt, że Polska jest na piątym miejscu w Europie pod względem powierzchni handlowej, jaka ma być zbudowana do końca br. Dane szacunkowe mówią o tym, że w budowie jest 850 tys. mkw. sklepów. Na tym nie koniec, bowiem tylko w Warszawie w 2015 roku może rozpocząć się budowa galerii mieszczących łącznie 150 tys. mkw. sklepów.

Tylko w roku ubiegłym otwarto Atrium Felicity w Lublinie czy Galerię Warmińską w Olsztynie. Duże galerie handlowe to nie tylko specyfika dużych miast i aglomeracji. Galerie coraz częściej powstają w miastach średniej wielkości. W ubiegłym roku niemal połowa nowo wybudowanych powierzchni powstała w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców jednocześnie i nie otwarto żadnego nowego obiektu w dużych ośrodkach miejskich. Dla porównania w 2013 roku dwie trzecie nowej podaży przypadło na osiem największych w Polsce aglomeracji. Wszystko to napędza sprzedaż i samych sieci, i galerii handlowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA