PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

AmRest otworzy 90 nowych restauracji

  • Autor: Anna Pełka
  • 27 paź 2014 13:23

Nakłady inwestycyjne grupy AmRest w tym roku mogą wynieść ok. 360 mln zł, a w przyszłym roku mogą być porównywalne. Spółka może być zainteresowana kolejnymi przejęciami, przede wszystkim w regionie CEE lub w Hiszpanii, ale na ten moment nie widzi okazji do dużych transakcji - poinformował w rozmowie z PAP Wojciech Mroczyński, członek zarządu grupy AmRest.

REKLAMA

"W 2014 roku powinniśmy otworzyć ok. 90 nowych restauracji przy wydatkach kapitałowych rzędu 360 mln zł. W przyszłym roku zakładamy podobny poziom nowych otwarć. Widzimy jednakże szansę na przyspieszenie naszego rozwoju w Hiszpanii oraz Chinach, jednak nastąpi to najprawdopodobniej po roku 2015" - powiedział PAP Wojciech Mroczyński.

"Porównywalny poziom wydatków Capex wraz z rosnącym zyskiem EBITDA powinien także wpłynąć na dalszą poprawę poziomu wskaźnika dług/EBITDA" - dodał.

Spółka chce się skupiać na najbardziej rentownych biznesach.

"Planujemy skupiać się na tym, co jest atrakcyjne w naszym portfelu inwestycyjnym, a więc na rynkach i markach, gdzie osiągamy najwyższe zwroty z inwestycji oraz osiągnięcie znacznej skali działalności jest realne. Minimum 80 proc. wydatków kapitałowych chcemy przeznaczać na ten właśnie segment, co w naszym przekonaniu istotnie wpłynie na kreację dodanej wartości dla naszych akcjonariuszy" - powiedział Mroczyński.

"Europa Środkowo-Wschodnia i Hiszpania będą głównymi rejonami skupiającym nasze działania inwestycyjne. Dodatkowo dynamiczny, aczkolwiek ostrożny rozwój planujemy w Rosji (w dotychczasowym tempie) oraz Chinach, gdzie mamy bardzo ciekawy i dochodowy biznes. W tym roku koncentrowaliśmy się na otwieraniu restauracji Blue Frog w nowych miastach (poza Szanghajem i Pekinem) i obserwujemy, że dość szybko osiągają one wysokie poziomy sprzedaży. Istnieje szansa, że pod koniec roku skłonni będziemy podjąć decyzję o zwiększeniu inwestycji w markę Blue Frog w Chinach, co przełoży się na dalszą poprawę wyników dywizji Nowe Rynki w dłuższym terminie" - dodał.

Poinformował, że spółka nie planuje ograniczać rozwoju w Rosji.

"Rosja pozostaje jednym z najbardziej rentownych rynków w naszym portfelu i nie ma powodu, byśmy zmieniali nasze długofalowe plany rozwojowe ze względu na obecną niepewność polityczną. Nie zamierzamy ograniczać naszej ekspansji na tym rynku, jednak zachowujemy dużą ostrożność każdorazowo przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dywizja rosyjska to 15 proc. naszego biznesu i mniej więcej taki poziom będziemy utrzymywać w kolejnych latach" - powiedział.

Wskazał, że osłabienie rubla ma dwojaki wpływ.

"Z jednej strony jest to niekorzystne w momencie konsolidacji wyników i przeliczania sprzedaży dywizji rosyjskiej na złotówki. Z drugiej strony słaba waluta lokalna sprawia, że działalność inwestycyjna jest dużo mniej kosztowna" - wyjaśnił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA