PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

AmRest planuje kolejne akwizycje

  • Autor: PAP
  • 12 cze 2012 13:28

Grupa AmRest, która planuje sprzedać amerykańskie restauracje Applebee's za 100 mln USD, środki z transakcji może przeznaczyć na kolejne akwizycje. Przygląda się różnym markom i rynkom, w tym Turcji.

REKLAMA

Pomimo planowanego dużego zastrzyku gotówki, spółka nie zamierza przyspieszać rozwoju organicznego; podtrzymuje, że otworzy w tym roku 80-90 restauracji, a nakłady inwestycyjne wyniosą około 350 mln zł - poinformował Wojciech Mroczyński, członek zarządu AmRestu.

- Środki z transakcji sprzedaży Applebee's w krótkim okresie będą służyć do obniżenia zadłużenia netto, ale być może trafi się jakaś kolejna akwizycja, nie wykluczamy tego. Przejęcia przez ostatnie lata były jednym z kluczowych motorów wzrostu firmy i chcielibyśmy, by tak było - powiedział Wojciech Mroczyński.

W piątek AmRest poinformował o planach sprzedaży 98 z posiadanych 102 restauracji marki Applebee's spółce Apple American Group II, LLC za kwotę 100 mln USD. W 2008 roku spółka kupiła ten biznes za 62,7 mln USD. Szacuje, że gotówkowy wpływ netto z transakcji wyniesie ponad 250 mln zł, a zadłużenie netto/EBITDA spadnie z 2,3 do ok. 1,7x.

Mroczyński poinformował, że spółka monitoruje rynki pod kątem ewentualnych przejęć.

- Cały czas prowadzimy rozmowy, przyglądamy się różnym markom, różnym rynkom. Koncentrujemy się na rozwoju la Tagliatelli i marek, które mamy w portfelu, rozważamy ewentualnie wejście na nowe rynki - powiedział członek zarządu AmRestu, dodając, że ciekawym rynkiem dla spółki wydaje się Turcja.

Mroczyński poinformował, że w restauracjach spółki rośnie sprzedaż porównywalna.

- Sprzedaż LFL rośnie na wszystkich rynkach, choć nie wszędzie tak jak byśmy chcieli. Jedyny rynek, gdzie mamy niskie jednocyfrowe spadki sprzedaży LFL od początku roku, to la Tagliatella w Hiszpanii, ale w KFC w Hiszpanii są wzrosty - powiedział.

- W Rosji wzrosty sprzedaży są dwucyfrowe. W Czechach sprzedaż idzie teraz szczególnie dobrze. W Polsce wzrost nie jest wysoki, mieliśmy na początku roku wzrost kosztów pracy związany z podniesieniem płacy minimalnej i wzrostem składek PFRON - dodał.

W jego opinii wyniki drugiego kwartału nie przyniosą zaskoczenia.

- Drugi kwartał będzie bez niespodzianek, choć tendencja jest raczej pozytywna. Może Euro 2012 w czerwcu coś zmieni, na razie minęło kilka dni mistrzostw i nie widać wzmożonego ruchu w restauracjach - powiedział.

Na koniec marca 2012 r. grupa AmRest prowadziła łącznie 691 restauracji. Prowadzi działalność poprzez spółki zależne w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rosji, w Serbii, w Chorwacji, w Bułgarii oraz w Hiszpanii na podstawie umów franczyzy restauracji KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks, w USA restauracji Applebee's. Dodatkowo w Hiszpanii i Francji prowadzona jest działalność restauracji marki własnej La Tagliatella.

AmRest miał w I kwartale 2012 roku ok. 754 mln zł przychodów, zysk operacyjny grupy wyniósł blisko 35 mln zł, a zysk netto grupy AmRest, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł 11,5 mln zł.

Mroczyński powtórzył, że AmRest jest nastawiony na rozwój i w krótkiej perspektywie nie planuje wypłaty dywidendy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA