PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

AmRest wyda w '14 na inwestycje ok. 380 mln zł

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2014 10:08

Grupa AmRest, która z powodu strat na nowych rynkach zanotowała w 2013 roku znaczący spadek wyników, zakłada, że w tym roku strata EBITDA tej dywizji nie przekroczy 30 mln zł. Nakłady inwestycyjne grupy wyniosą ok. 380 mln zł - podał AmRest w komunikacie prasowym.

REKLAMA

- Zarząd AmRest jest pełen optymizmu w stosunku do przyszłości, z uwagi na widoczną w czwartym kwartale poprawę trendów sprzedażowych na każdym z rynków. Napięta sytuacja geopolityczna w regionie nie wpływa na wyniki finansowe żadnej z dywizji AmRest. Jedyna widoczna zmiana to silnie wahający się kurs rubla i pojawiające się ryzyko translacyjne. Zarząd wierzy jednak, że dzięki dywersyfikacji geograficznej ryzyko to będzie w naturalny sposób ograniczone" - napisano w komunikacie.

- Obecnie prowadzone są intensywne prace mające na celu ograniczenie straty wygenerowanej w dywizji Nowe Rynki. Strata na poziomie EBITDA tej dywizji w 2014 nie przekroczy 30 mln zł - podała spółka.

W ubiegłym roku AmRest zanotował prawie 6 mln zł zysku netto, co oznacza spadek o 94 proc. rdr. EBITDA spadła o 24,9 proc. rdr do 275 mln zł, a EBITDA skorygowana o 4,4 proc. do 301 mln zł. Przychody w 2013 roku wzrosły o 14,6 proc. do 2.701 mln zł.

Spółka tłumaczy, że wyniki za 2013 rok były w znacznym stopniu obciążone wydarzeniami o charakterze jednorazowym.

- Z jednej strony środki pozyskane z emisji obligacji pozwoliły nam wykupić mniejszościowe udziały spółki Restauravia, przez co AmRest stał się 100 proc. właścicielem niezwykle dochodowych restauracji La Tagliatella. Z drugiej strony ekspansja marki La Tagliatella na rynki międzynarodowe okazała się bardziej kosztowna, niż początkowo planowaliśmy. Mam świadomość, że poniesione na Nowych Rynkach straty to wysoka cena jaką zapłaciliśmy, by w pełni zrozumieć specyfikę rynków, na które wchodzimy. Bogatsi o tę wiedzę znacząco zredukujemy te koszty w 2014 roku i skupimy się na doprowadzeniu naszych restauracji do poziomu, na którym będą generować zyski - napisano w komunikacie.

AmRest podał w raporcie, że w 2013 roku dokonał 67,6 mln zł odpisów aktualizujących wartość aktywów, głównie na nowych rynkach. Odpisy dotyczyły w szczególności USA, Indii i Niemiec.

W dywizji Nowe Rynki spółka zanotowała 56,76 mln zł straty EBITDA i 128,64 mln zł straty EBIT, co w dużej mierze wynikało z prawie 55 mln zł odpisów wybranych restauracji La Tagliatella na nowych rynkach oraz kuchni centralnej w Stanach Zjednoczonych.

Przychody w tym segmencie wyniosły 133,6 mln zł i stanowiły prawie 5 proc. ubiegłorocznej sprzedaży grupy.

AmRest podał, że w tym roku otwartych zostanie ok. 90 restauracji. Sieć liczy obecnie 740 restauracji w 12 krajach. W 2013 roku otwartych zostało 91 nowych lokali.

Roczne nakłady inwestycyjne wyniosą około 380 mln zł.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA