PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

AmRest wyda w '14 na inwestycje ok. 380 mln zł

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2014 10:08

Grupa AmRest, która z powodu strat na nowych rynkach zanotowała w 2013 roku znaczący spadek wyników, zakłada, że w tym roku strata EBITDA tej dywizji nie przekroczy 30 mln zł. Nakłady inwestycyjne grupy wyniosą ok. 380 mln zł - podał AmRest w komunikacie prasowym.

REKLAMA

- Zarząd AmRest jest pełen optymizmu w stosunku do przyszłości, z uwagi na widoczną w czwartym kwartale poprawę trendów sprzedażowych na każdym z rynków. Napięta sytuacja geopolityczna w regionie nie wpływa na wyniki finansowe żadnej z dywizji AmRest. Jedyna widoczna zmiana to silnie wahający się kurs rubla i pojawiające się ryzyko translacyjne. Zarząd wierzy jednak, że dzięki dywersyfikacji geograficznej ryzyko to będzie w naturalny sposób ograniczone" - napisano w komunikacie.

- Obecnie prowadzone są intensywne prace mające na celu ograniczenie straty wygenerowanej w dywizji Nowe Rynki. Strata na poziomie EBITDA tej dywizji w 2014 nie przekroczy 30 mln zł - podała spółka.

W ubiegłym roku AmRest zanotował prawie 6 mln zł zysku netto, co oznacza spadek o 94 proc. rdr. EBITDA spadła o 24,9 proc. rdr do 275 mln zł, a EBITDA skorygowana o 4,4 proc. do 301 mln zł. Przychody w 2013 roku wzrosły o 14,6 proc. do 2.701 mln zł.

Spółka tłumaczy, że wyniki za 2013 rok były w znacznym stopniu obciążone wydarzeniami o charakterze jednorazowym.

- Z jednej strony środki pozyskane z emisji obligacji pozwoliły nam wykupić mniejszościowe udziały spółki Restauravia, przez co AmRest stał się 100 proc. właścicielem niezwykle dochodowych restauracji La Tagliatella. Z drugiej strony ekspansja marki La Tagliatella na rynki międzynarodowe okazała się bardziej kosztowna, niż początkowo planowaliśmy. Mam świadomość, że poniesione na Nowych Rynkach straty to wysoka cena jaką zapłaciliśmy, by w pełni zrozumieć specyfikę rynków, na które wchodzimy. Bogatsi o tę wiedzę znacząco zredukujemy te koszty w 2014 roku i skupimy się na doprowadzeniu naszych restauracji do poziomu, na którym będą generować zyski - napisano w komunikacie.

AmRest podał w raporcie, że w 2013 roku dokonał 67,6 mln zł odpisów aktualizujących wartość aktywów, głównie na nowych rynkach. Odpisy dotyczyły w szczególności USA, Indii i Niemiec.

W dywizji Nowe Rynki spółka zanotowała 56,76 mln zł straty EBITDA i 128,64 mln zł straty EBIT, co w dużej mierze wynikało z prawie 55 mln zł odpisów wybranych restauracji La Tagliatella na nowych rynkach oraz kuchni centralnej w Stanach Zjednoczonych.

Przychody w tym segmencie wyniosły 133,6 mln zł i stanowiły prawie 5 proc. ubiegłorocznej sprzedaży grupy.

AmRest podał, że w tym roku otwartych zostanie ok. 90 restauracji. Sieć liczy obecnie 740 restauracji w 12 krajach. W 2013 roku otwartych zostało 91 nowych lokali.

Roczne nakłady inwestycyjne wyniosą około 380 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA