PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

AmRest zakłada w 2013 roku stabilną sprzedaż LFL i marżę EBITDA

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 sty 2013 12:49

- Grupa AmRest zakłada w tym roku stabilizację w zakresie sprzedaży porównywalnej i marży EBITDA - poinformował w rozmowie z PAP Wojciech Mroczyński, członek zarządu AmRest.

REKLAMA

- Dzięki otwarciu ponad 100 restauracji wzrost sprzedaży o 20 proc. (bez uwzględnienia ewentualnych akwizycji) wcale nie jest nierealny. Nie chcemy jednak tego osiągać za wszelką cenę. Trzeba być ostrożnym realistą, jeśli chodzi o sprzedaż porównywalną - powiedział PAP Mroczyński.

Poinformował, że w tym roku spodziewać się można stabilnej sprzedaży porównywalnej.

- W żadnym z brandów nie zakładamy spadków sprzedaży LFL, może z wyjątkiem La Tagliatella w Hiszpanii. Generalnie spodziewamy się płaskiej sprzedaży LFL - powiedział Wojciech Mroczyński.

- Rentowność EBITDA zależy mocno od sprzedaży. Przy ostatniej publikacji wyników byliśmy bardziej pesymistyczni co do wzrostów cen żywności, złotówka się umacnia, koszty nowo otwieranych restauracji powinny spadać, podobnie jak koszty energii. Marża EBITDA powinna być stabilna rok do roku - dodał.

Po trzech kwartałach 2012 roku AmRest miał 42,9 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, 93,5 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 1,71 mld zł. W analogicznym okresie 2011 roku zysk netto wynosił 41 mln zł, EBIT 76,4 mln zł, a przychody prawie 1,32 mld zł.

Spółka notowała w ubiegłym roku spadek sprzedaży na rynku hiszpańskim.

- Z jednej strony w Hiszpanii obserwowaliśmy przez cały ubiegły rok jednocyfrowy spadek sprzedaży zarówno w la Tagliatella, jak i KFC. Z drugiej strony otworzyliśmy ponad 20 restauracji w Hiszpanii i ich wyniki są bardzo dobre. Rentowność, zwrot na inwestycji są bardzo wysokie, najwyższe w naszym portfelu. To bardzo budujące - powiedział Mroczyński.

- Dodanie 20 restauracji powoduje, że pomimo spadku sprzedaży LFL, poprzez większy wolumen sprzedaży ogółem i marże, które realizujemy na kuchni centralnej, nasza rentowność w Hiszpanii nie ucierpiała. To pokazuje, jak atrakcyjny jest to biznes. Ten przyczółek jest silny, dalecy jesteśmy od pesymizmu - dodał.

W czwartym kwartale na rynku rosyjskim kontynuowane były mocne wzrosty sprzedaży, rosła też sprzedaż w Czechach i na Węgrzech. Pogorszyła się natomiast sytuacja w Polsce, gdzie od kilku miesięcy spada sprzedaż LFL.

- Jednocyfrowy spadek przychodów porównywalnych obserwujemy w Polsce. Zakończyliśmy rok płasko rok do roku, ale spadek zaczął się od trzeciego kwartału w większości brandów, poza Pizza Hut. Gdzieś to spowolnienie gospodarcze widać, choć na razie to bardziej efekt psychologiczny. Widać ograniczenie konsumpcji w transakcjach i jest duża wrażliwość na ceny - powiedział członek zarządu grupy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA