PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Analitycy spodziewają się słabych wyników GTC

  • Autor: PAP
  • 19 sie 2013 18:58

Zdaniem analityków, Globe Trade Centre zanotuje w II kwartale stratę netto. Winny takiej sytuacji będzie ujemny wynik z wyceny portfela nieruchomości, głównie przez aktywa w krajach Europy Południowej. Zyski z wyceny nieruchomości mają pojawić się po rozpoczęciu budowy centrów handlowych w Warszawie.

REKLAMA

Zdaniem Macieja Wewiórskiego z DM IDMSA, GTC pokaże dość słabe wyniki za II kwartał ze względu na utratę wartości przez centra handlowe zlokalizowane w Rumunii i Bułgarii. "Co więcej wydaje się, że nieuniknione są również pewne odpisy na projektach mieszkaniowych w Rumunii" - poinformował Wewiórski w raporcie porannym z 19 sierpnia.

Również Piotr Zybała, analityk DI BRE Banku, spodziewa się słabych wyników dewelopera w II kwartale. Jego zdaniem, ujemny wynik finansowy, będzie spowodowany odpisami wartości nieruchomości nie tylko w krajach Bałkańskich, ale również w Polsce. Ocenia on, że w przypadku działalności operacyjną i przychody z czynszów, sytuacja nie powinna się istotnie zmienić w stosunku do I kwartału 2013 r. "Rok do roku wynik na najmie będzie niższy z powodu sprzedaży parku biurowego Platinium, natomiast po oczyszczeniu o tę dezinwestycję, wyniki będą porównywalne" - podał w rozmowie z PAP.

Zdaniem Zybały trudna sytuacja gospodarcza na Południu Europy i presja na czynsze w Polsce, sprawiają, że na bieżącym portfelu nieruchomości GTC wciąż ciąży ryzyko odpisów. "Nie spodziewam się żeby były one znaczne w kolejnych kwartałach, niemniej deweloper cały rok zamknie najprawdopodobniej stratą finansową" - przewiduje analityk DI BRE Banku. "W ostatnim czasie GTC nie oddało do użytku żadnych nowych obiektów i nie nastąpi to również w kolejnych kwartałach. Najbliższymi dużymi inwestycjami są centra handlowe w Warszawie, których budowy jeszcze nie wystartowały" - przypomniał.

Maciej Wewiórski oczekuje, że GTC zacznie pokazywać zyski z aktualizacji portfela nieruchomości nie wcześniej niż po rozpoczęciu realizacji centrów handlowych w Warszawie - w Wilanowie i na Białołęce. Zgadza się z nim Piotr Zybała. "Dodatnie przeszacowania nieruchomości powinny mieć miejsce w większej skali wraz z rozpoczęciem realizacji warszawskich projektów. W miarę zaawansowania budowy spółka będzie rozpoznawała zysk na wycenie tych inwestycji, który szacujemy łącznie na ponad 300 mln euro. Budowa ruszy prawdopodobnie dopiero w 2014 r., co oznacza, że czeka nas jeszcze kilka miesięcy, gdy dodatnich przeszacowań nie będzie" - podał.

Po I kwartale 2013 r. GTC zaraportował 22,8 mln euro straty netto i 6,41 mln euro straty operacyjnej przy przychodach na poziomie 33,2 mln euro. Odpis aktualizujący wartość aktywów wyniósł wówczas minus 25,5 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA