PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Apetyt rośnie w miarę... rozwoju rynku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 paź 2016 16:50

Apetyt rośnie w miarę... rozwoju rynku Wroclavia

Pomimo dużego nasycenia powierzchnią handlową i rosnącego wskaźnika pustostanów Wrocław pozostaje kuszącą lokalizacją dla deweloperów - uważają analitycy Colliers International.

REKLAMA

We Wrocławiu funkcjonuje 18 centrów handlowych o łącznej powierzchni 654 tys. mkw. GLA, co przekłada się na nasycenie rzędu 821 mkw./1 000 mieszkańców. Jedno centrum handlowe obsługuje zatem średnio 43 890 osób. Siła nabywcza mieszkańców w przeliczeniu na metr kwadratowy centrum handlowego wynosi średnio 41 890 PLN rocznie – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w aglomeracjach II kw. 2016 r. | Wrocław”.

Największą ofertę handlową, usługową, gastronomiczną i rozrywkowo - rekreacyjną zapewnia mieszkańcom Wrocławia centrum handlowe Aleja Bielany o powierzchni 131 tys. mkw. GLA, oferujące ok. 200 lokali. Drugim co do wielkości obiektem w mieście jest Magnolia Park, gdzie na powierzchni 99 tys. mkw. zrobimy zakupy w ponad 230 sklepach. W 2015 roku na rynku aglomeracji wrocławskiej pojawiła się nowa powierzchnia (ponad 51 tys. mkw.) w ramach rozbudowanych centrów Aleja Bielany oraz Magnolia Park, natomiast w pierwszym półroczu 2016 roku oddane zostało 10 000 mkw. w ramach rozbudowy obiektu Futura Park. Kolejnego otwarcia w mieście należy się spodziewać dopiero w 2017 roku.

— Wrocław, mimo wysokiego nasycenia powierzchnią centrów handlowych i nieznacznego wzrostu średniego współczynnika pustostanów (1,3 punktu procentowego), wciąż pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów i najemców, doceniających perspektywy rozwoju tego miasta. Po okresie rozbudów obiektów o ustabilizowanej pozycji handlowej (Aleja Bielany, Magnolia), we Wrocławiu oczekiwane jest otwarcie centrum handlowego Wroclavia — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

We wrocławskich centrach handlowych znajduje się 1 306 lokali, co oznacza, że jeden sklep/punkt usługowy lub gastronomiczny obsługuje średnio 605 osób. Największą grupę najemców stanowią sieci z sektorów: moda (28 proc.), usługi (12 proc.) oraz zdrowie i uroda (8 proc.).

Wśród anonsowanych w końcu ubiegłego roku i pierwszej połowie 2016 transakcji najmu na wrocławskim rynku można wymienić m.in.: Smyk Megastore (ok. 1 800 mkw.) i Szachownica (ok. 400 mkw.) w Alei Bielany, Rossmann (ok. 650 mkw.) i Superdry (ok. 250 mkw.) w Magnolia Park, a także Carry (ok. 600 mkw.) w Renomie.

Średni współczynnik pustostanów na koniec 2015 roku wyniósł 1,6 proc., a w czerwcu br. wzrósł do 3 proc. Najwyższe czynsze na rynku mieszczą się w przedziale 45- 47 EUR/mkw./miesiąc za lokal 100-150 mkw. na potrzeby mody.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA