PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Architektura ma znaczenie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 wrz 2016 09:28

Architektura ma znaczenie Dekada Malbork

Twórcy centrów handlowych zaczęli przywiązywać większą wagę do wyglądu budynków i ich kompozycji z otoczeniem. Klienci oprócz bogatej oferty handlowej, oczekują dobrze zaprojektowanej przestrzeni, w której poczują się komfortowo.

REKLAMA

Przykładem tego typu obiektów są m.in.: Galerie Dekada w Malborku i Nysie, Tkalnia w Pabianicach i Galeria Bona w Niepołomicach.

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe są coraz częściej unikatowe pod względem architektonicznym. Wyróżniają się na tle pozostałych i zdobywają uznanie klientów. Widać to również w małych miastach, gdzie deweloperzy starają się, aby ich centra handlowe były jak najlepiej wkomponowane w krajobraz lokalizacji.

- Przy projektowaniu obiektów handlowych konieczne jest dostosowanie skali zabudowy do skali otoczenia. Nowoczesny obiekt handlowy często jest jednym z największych budynków w mieście, w związku z czym pożądane jest rozbicie bryły i elewacji na mniejsze elementy. Specyficzną sytuacją jest projektowanie w otoczeniu zabytkowym. Staramy się ją jednak wykorzystać jako atut i inspirację dla nowego obiektu. Wbrew pozorom jest to sytuacja łatwiejsza dla architekta. Mocny kontekst daje pretekst i inspirację dla rozwiązań urbanistycznych - wyjaśnia Wojciech Kurzak, architekt, Vide Studio

- Architektura nowych obiektów nie musi przy tym naśladować otoczenia, które narastało i było budowane często od wieków. Nowe obiekty handlowe powinny operować raczej współczesnymi środkami wyrazu. Muszą one odpowiadać swojej funkcji. Powinny być wyposażone w czytelną informację wizualną i być widoczne. Ważne jest to, aby efekt ten nie był osiągnięty przez dominację otoczenia, a przez dobrą kontynuację – dodaje W. Kurzak.

- Pracownia Air Projekt z Warszawy, której zleciliśmy przygotowanie koncepcji architektonicznej Galerii Dekada w Nysie, zadbała o to, aby ten jak najlepiej wpisywał się w miejską tkankę i korespondował z zabytkowym otoczeniem centrum. Zachowane zostaną m.in. elementy historycznego ogrodzenia XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej. Natomiast nasz obiekt w Malborku silnie oddaje charakter tego miasta. Czerwona cegła na fasadzie budynku w wyraźny sposób nawiązuje do znajdującego się w niedalekiej odległości Zamku Krzyżackiego i historycznej zabudowy Malborka. Za projekt odpowiada Studio Form Architektonicznych Pantel z Olsztyna - wyjaśnia Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada.

  • 1
  • 2
  • Adi 2016-09-30 11:49:00
    Ludzie są już znudzeni "zamkniętymi molochami", i wracamy do pierwotnych wartości jakie daje miejsce publiczne.
    Już w starożytnym Rzymie powstawały pierwsze galerie handlowe " Roman taverns" oraz problemy socjalne jakie one tworzyły opisywał już Pliniusz starszy. Obecnie jesteśmy w miejscu gdzie znowu zataczamy to koło i wraca się do tworzenia miejsc publiczno-handlowych na wzorach pierwotnych rynków.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA