PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Architektura ma znaczenie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 wrz 2016 09:28

Architektura ma znaczenie Dekada Malbork

Twórcy centrów handlowych zaczęli przywiązywać większą wagę do wyglądu budynków i ich kompozycji z otoczeniem. Klienci oprócz bogatej oferty handlowej, oczekują dobrze zaprojektowanej przestrzeni, w której poczują się komfortowo.

REKLAMA

Przykładem tego typu obiektów są m.in.: Galerie Dekada w Malborku i Nysie, Tkalnia w Pabianicach i Galeria Bona w Niepołomicach.

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe są coraz częściej unikatowe pod względem architektonicznym. Wyróżniają się na tle pozostałych i zdobywają uznanie klientów. Widać to również w małych miastach, gdzie deweloperzy starają się, aby ich centra handlowe były jak najlepiej wkomponowane w krajobraz lokalizacji.

- Przy projektowaniu obiektów handlowych konieczne jest dostosowanie skali zabudowy do skali otoczenia. Nowoczesny obiekt handlowy często jest jednym z największych budynków w mieście, w związku z czym pożądane jest rozbicie bryły i elewacji na mniejsze elementy. Specyficzną sytuacją jest projektowanie w otoczeniu zabytkowym. Staramy się ją jednak wykorzystać jako atut i inspirację dla nowego obiektu. Wbrew pozorom jest to sytuacja łatwiejsza dla architekta. Mocny kontekst daje pretekst i inspirację dla rozwiązań urbanistycznych - wyjaśnia Wojciech Kurzak, architekt, Vide Studio

- Architektura nowych obiektów nie musi przy tym naśladować otoczenia, które narastało i było budowane często od wieków. Nowe obiekty handlowe powinny operować raczej współczesnymi środkami wyrazu. Muszą one odpowiadać swojej funkcji. Powinny być wyposażone w czytelną informację wizualną i być widoczne. Ważne jest to, aby efekt ten nie był osiągnięty przez dominację otoczenia, a przez dobrą kontynuację – dodaje W. Kurzak.

- Pracownia Air Projekt z Warszawy, której zleciliśmy przygotowanie koncepcji architektonicznej Galerii Dekada w Nysie, zadbała o to, aby ten jak najlepiej wpisywał się w miejską tkankę i korespondował z zabytkowym otoczeniem centrum. Zachowane zostaną m.in. elementy historycznego ogrodzenia XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej. Natomiast nasz obiekt w Malborku silnie oddaje charakter tego miasta. Czerwona cegła na fasadzie budynku w wyraźny sposób nawiązuje do znajdującego się w niedalekiej odległości Zamku Krzyżackiego i historycznej zabudowy Malborka. Za projekt odpowiada Studio Form Architektonicznych Pantel z Olsztyna - wyjaśnia Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada.

  • 1
  • 2
  • Adi 2016-09-30 11:49:00
    Ludzie są już znudzeni "zamkniętymi molochami", i wracamy do pierwotnych wartości jakie daje miejsce publiczne.
    Już w starożytnym Rzymie powstawały pierwsze galerie handlowe " Roman taverns" oraz problemy socjalne jakie one tworzyły opisywał już Pliniusz starszy. Obecnie jesteśmy w miejscu gdzie znowu zataczamy to koło i wraca się do tworzenia miejsc publiczno-handlowych na wzorach pierwotnych rynków.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA