PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Art Deco po warszawsku

  • Autor: Emilia Milowańska, Propertydesign.pl
  • 11 lut 2016 09:01

Art Deco po warszawsku Wolf Bracka, Vitkac. fot. Kuryłowicz & Associates

Projektując nasz obiekt w ścisłym centrum Warszawy, pragnęliśmy uchwycić ekskluzywny charakter domów towarowych Paryża, Londynu i Berlina. Wydobyć atmosferę współczesnej ulicy europejskiego miasta – tak opisują Vitkac, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków współczesnej Warszawy, jego twórcy z Kuryłowicz & Associates.

REKLAMA

Obok bryły Domu Handowego Vitkac nie da się przejść obojętnie. Ale to dewiza krakowskiej rodziny Likusów, która inwestuje tylko w nieruchomości z długą historią, indywidualnym charakterem, luksusowe i obdarzone niepowtarzalnym klimatem.

Dzięki lokalizacji i architekturze, wnętrzu pełnym szlachetnych i trwałych materiałów, prostym, minimalistycznym zestawieniom faktur i barw, Vitkac stał się domem dla towarów sygnowanych przez najdroższe światowe marki jak: Louis Vuitton, Gucci, Bottega Veneta, Yves Saint Laurent, Lanvin czy Gorgio Armani.

Inwestycja od samego początku budziła wiele emocji. Najpierw, bo Vitkac stanął na działce, którą wcześniej zajmował zbudowany w 1960 roku pawilon Chemii. Zdaniem warszawskiego SARP-u był to jeden z najcenniejszych dla tożsamości miasta obiektów architektonicznych. Potem trwały batalie sądowe związane z zachowaniem przepisowych 20 metrów od sąsiadującego budynku. Budynek doczekał się oficjalnego otwarcia w listopadzie 2011 roku.

- Vitkac właściwie wpisuje się w całe otoczenie miejsca, w którym się znajduje. Sąsiaduje z budynkami okresu międzywojennego w stylu modernistycznym. Nie czyni on potężnej wyrwy nowoczesności, która by w znaczący sposób odróżniała się od otoczenia. A otoczenie jest niestety smutne, dlatego uważam, że zarówno format, jak i kształt budynku wraz z układem okien, wpisują się w otoczenie harmonijnie i w sposób szczególny urozmaica centrum Warszawy – przekonuje Wiesław Likus. - Można powiedzieć, że ożywia okolicę, jakkolwiek kontrowersyjnie to brzmi… Gdy robi się rzeczy nowe, wychodzące ponad przeciętność to nie jest się akceptowanym. Tak już jest w tym kraju – dodaje.

Lokalizacja budynku przy ulicy Brackiej nawiązuje do jej najlepszych przedwojennych tradycji handlowych. Budynek wypełnia lukę w pierzei Alej Jerozolimskich i w tkance miejskiej. Przeszklony parter domu handlowego Vitkac jest poszerzeniem ulicy Brackiej, wciąga ją do wnętrza i generuje ruch pieszy poprzez budynek. Parter jest przestrzenią aktywną i otwartą domu towarowego. Ponad parterem, wstęga czarnego, „wulkanicznego” kamienia otacza kondygnacje handlowe. Masyw budynku poprzecinany jest wąskimi, pionowymi szczelinami okien i pasami przeszkleń wzdłuż schodów ruchomych. Całkowicie przeszklona kondygnacja położona najwyżej jest lekkim i ulotnym zwieńczeniem ciężkiej bryły.

Więcej o historii  Vitkaca na Short Stories podczas 4 Design Days

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA