PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Atrium Polska: I kwartał był bardzo obiecujący

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 maj 2013 12:47

W I kwartale br. wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce wyniosła miliard euro i wzrosła nieznacznie od 31 grudnia 2012 r. Polskie portfolio składa się m.in. z 21 działających centrów handlowych. Aktywa w naszym kraju to 47 proc. całkowitego portfela dochodowego w wysokości 2,2 mld euro, składającego się z 156 aktywów - podała firma w komunikacie.

REKLAMA

Polski portfel Atrium wypracował wzrost przychodów z najmu brutto (GRI) na poziomie 2,9 proc. w stosunku do ubiegłego roku, osiągając wartość 19,1 mln euro za I kwartał 2013 r., natomiast GRI w ujęciu like-for-like wzrosł o 1,7 proc. - do 18,9 mln euro.

Zanotowano też wzrost wyniku z najmu (NRI) o 3 proc. do 19,2 mln euro, co przekłada się na wzrost wskaźnika NRI w ujęciu like-for-like (według definicji EPRA) o 2,1 proc. do 19,1 mln euro.

Komercjalizacja wszystkich 21 aktywów (według definicji EPRA) utrzymała się na poziomie 97 proc. Odnotowano też dalsze postępy i wysoką dynamikę wynajmu w centrum Atrium Felicity w Lublinie, które stanowi pierwszą znaczącą inwestycję typu "greenfield" Grupy. W ramach inwestycji: prace budowlane postępują zgodnie z harmonogramem i podpisano wstępne umowy na wynajem 87 proc. powierzchni przy średnim terminie wynajmu 6 lat.

Trwa też pierwsza faza rozbudowy centrum Atrium Copernicus w Toruniu - obecnie realizowany jest etap rozbudowy parkingu.

Komentując wyniki, Rachel Lavine, CEO Atrium European Real Estate, stwierdziła, że początek roku był dla firmy bardzo obiecujący. - Udało nam się osiągnąć wzrost dochodu brutto i netto z najmu zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w ujęciu like-for-like, co przełożyło się na wzrost naszej rentowności według EPRA i wartości netto naszych obiektów. Choć z niezwykłą uwagą śledzimy rozwój ogólnej sytuacji makroekonomicznej w Europie, niezmiennie wierzę, że dzięki jakości naszego portfela i fachowości naszego zespołu zdołamy zrealizować przyjęte cele - dodała.

Zarząd firmy cieszy się ze wsparcia, jakie uzyskano od inwestorów przy okazji emisji papierów dłużnych. - Księga zamówień znacznie przewyższyła docelowy poziom subskrypcji, a sprzedaż obligacji przyniosła spółce 350 milionów euro. Sukces emisji jest prawdziwym wyrazem dostrzeżenia postępów, jakich dokonała spółka, a także źródłem znaczącej płynności finansowej potrzebnej do realizacji naszej strategii rozwoju - wyjaśnia Rachel Lavine.

W Polsce Atrium ma 21 działających obiektów handlowych, m.in. centra handlowe Atrium Reduta, Promenada, Targówek w Warszawie, Atrium Biała w Białymstoku, Atrium Copernicus w Toruniu, Atrium Koszalin w Koszalinie, Atrium Molo w Szczecinie, Atrium Kasztanowa w Pile, Atrium Plejada w Bytomiu oraz Atrium Mosty w Płocku. Łącznie jest to ok. 389 tys. mkw. powierzchni handlowej.  


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA